OTVORENÉ
Zavrieť

Lekcia v skupine seniorov o ekológii Plán hodiny „Primroses“ o okolitom svete (skupina seniorov) na danú tému. Abstrakt GCD na tému: „Primrosy“. náčrt lekcie o okolitom svete (seniorská skupina) na tému Nod jarné prvosienky seniorská skupina

Zhrnutie lekcie o ekológii v skupine seniorov.

Téma: "Primrosy"

Cieľ: Objasniť a rozšíriť predstavy o prvých jarných kvetoch; naučiť obdivovať rastúce kvety, vidieť a vnímať ich krásu, starať sa o krásne výtvory prírody; snažte sa vyvolať pocit vďačnosti prírode za to, že nám dala nádherné kvety; pestovať estetický vkus a úctu k prírode.

Materiál: Audiokazeta „Sounds of Nature“, karty s obrázkami kvetov, bábika Gnome.

Priebeh lekcie:

Deti, sľúbil som vám novú cestu. pripravený? Dnes pôjdeme do jarného lesa a na lúku a Gnóm nám v tom pomôže. Tu je (učiteľ si položí bábiku na ruku a hovorí v jeho mene)

Ahojte chalani! Hádaj, čo som ti priniesol? (Hra „Áno – Nie“)

Je to vytvorené človekom? ( nie)

Je to prirodzené? (Áno)

Toto zviera? (nie)

Je to rastlina? (Áno)

je to vysoké? (nie)

Je to nízke? (Áno)

Je to izbová rastlina? ( nie)

Toto je lesná rastlina(Áno)

je to krásne? (Áno)

Toto sú kvety? (Áno)

Vychovávateľ. Chlapci, dnes, v tento radostný jarný deň, budeme hovoriť o kvetoch. Nielen o kvetoch, ale aj o prvosienkach.

Ako rozumiete tomuto slovu? (Odpovede detí)

Presne tak, toto sú kvety, ktoré na jar kvitnú ako prvé v lese a na lúke. Prvé jarné kvety! Ako sa z nich radujeme! Každý kvet nás nadchne svojou skromnosťou, krásou a poteší svojou čistotou a jemnou vôňou. (Pozrite si ilustrácie.)

Aké boli prvé kvety, ktoré trpaslík videl v lese? (Snežienky, corydalis, konvalinka, fialka, scilla.)

Snežienka. Jeho modré kvety, ako hviezdy, sú roztrúsené po snehu. Po prvé, po druhé a tu je celá rodina. Sú nežní, voňaví, prví zvedači jari. Úplne prvý, najodvážnejší. Zdá sa, že práve oni, maličkí, ktorí sa neboja chladu, sa zima zľakne a odíde.

Snežienka

Vykukla snežienka

V súmraku lesa -

Malý skaut

Odoslané na jar;

Nech je ešte nad lesom

Snehy vládnu,

Nech ospalé lúky ležia pod snehom;

Pustite spiacu rieku

Ľad je nehybný -

Raz prišiel skaut,

A príde jar.

(E. Serova)

V zime sú konáre stromov holé, v lese nie je tieň a všetko slnko ide k snežienkám.

Vo výške kvitnutia snežienok môže každá jasná noc vyústiť do mrazu. A ráno na mladé trávy padne bledý mráz a malé kaluže budú pokryté tenkým ľadom, ale kvitnúce snežienky sa takého mrazu neboja. Budú len mierne klesať a zdá sa, že modrá farba okvetných lístkov je ešte hustejšia od nočného chladu.

Fyzické cvičenie.

Prehráva sa nahrávka „Snowdrop“. Deti si samy seba predstavujú ako snežienky, smelo sa predierajú tenkým ľadom, siahajú po slnku a svetle, sú prekvapené prebudeným lesom, pozdravujú všetkých obyvateľov a tešia sa z jari.

Páčilo sa vám byť snežienkami? Ako ste sa cítili?

O niečo neskôr v lese kvitnú corydalis. Na niektorých miestach je ich toľko, že ani snežienky nemajú dosť miesta. Všetky vyzerajú rovnako. Len občas sú medzi lila corydalis jasne červené. Tu je, príroda je čarodejnica! Ozdobili les kvetinovým kobercom.

Veľkorysé jarné kroky svojimi teplými nohami a dáva rôzne darčeky. Les má koberec snežienok a corydalis, lúka pestrý koberec lúčnych kvetov.

Aké kvety videl trpaslík na lúčnom koberci? (Matka a macocha, masliak lúčny, muškát lúčny, púpava a pod.)

Jemne vonia jar a v rozmrznutých škvrnách sa objavujú kopy bledých stoniek – pulcov, ktoré sa k sebe tlačia ako vystrašené deti. Možno, aby im bolo teplejšie? Ale sú dobre oblečené v kvetinovom móde: od hlavy po päty, pokryté nadýchanými listovými šupinami.

V každej rodine má matka a nevlastná matka štyroch, alebo dokonca šesť malých bratov. Tento kvet je úžasný! Ráno sa otvára slnkom a večer skrýva svoju krásu a zatvára sa. Jedna strana plachty - matka - je teplá, druhá - macocha - studená.

Aké kvety rozkvitnú spôsobujú, že koberec na lúke je zlatý? ( Z púpav.)

Ako vyzerá púpava? (Na slnku, na zlatej guli, na hviezde, na brošni atď.)

Volavky hniezdia v tŕstí,

Ospalá rieka spí,

Slnko špliechalo kvapky

Na brehy rieky.

Z kvapiek sa stali kvety,

Rozsvietilo všetko okolo!

V nových žltých letných šatách

Púpavová lúka.

Púpava miluje slnko natoľko, že od neho nespúšťa nadšený pohľad. Slnko vychádza na východe - púpava sa pozerá na východ, stúpa k zenitu - púpava dvíha hlavu hore, blíži sa k západu slnka - púpava nespúšťa oči zo západu slnka.

(S. Krasikov)

Púpava je jednou z najlepších medonosných rastlín, radi ju navštevujú nielen včely a čmeliaky, ale aj motýle. Púpavový med je hustý a aromatický.

Ráno na slnečnej lúke bez hodín spoznáte čas - púpavy sa otvárajú o 5-6 hodine a o 2-3 hodine poobede sú už žlté svetlá zhasnuté.

(D. Zuev)

A tu je hlaváčik lúčny. Jeho okvetné lístky sú akoby pokryté saténom. Krehký, jemný kvet s jemnými tyčinkami pokrytými zamatom.

Aké kvety videl trpaslík v záhrade? (tulipány, hyacinty, narcisy, konvalinky, prvosienky, orgován, pivonky atď.)

Didaktická hra „Kvety vo váze“ (Deti dostanú kartičky alebo čelenky s obrázkami rôznych kvetov. Učiteľka prikáže: Prvosienky, váza; Záhradné kvety vo váze; Poľné kvety vo váze.)

Darček jari

Prechádzal som sa lesmi, chodil som po lúkach

Jar vo farebných letných šatách,

V zlatom venci, s kvetom v ruke.

Vo vrkočoch sú saténové stuhy -

Biela a červená

Modrá, modrá,

Žltá, zlatá.

Koho stretla jar, pozdravil všetkých,

S každým som sa rozprával

A dala stužkovú:

Smrekový les

Dala mi novú stuhu.

Pod starým mŕtvym drevom

Snežienky kvitli -

Zmodrali ako jazerá

Húštiny lesa sa rozjasnili.

V blízkosti malých mlák -

Nechtíkové hviezdy,

Svietili, kvitli,

Čmeliaky lietali smerom k nim.

Áno, to je ten problém!

Zostal som s Vesnou

Jedna stuha.

Požiadali o kazetu

zelené kríky,

A otvorili sa im

Úžasné kvety:

Hrozno je ťažké

Terry, lila;

V každej predzáhradke

Orgován rozkvitol -

Na jar to nespoznáte

Naša dedina!

Žiaľ, život prvosienok je krátkodobý. Ľudia často zbierajú prvé kvety bez toho, aby si mysleli, že veľmi skoro zomrú.

Cez ihličie tmavého ihličia

Svetlo veselo svietilo.

Kráčal som po lesnom chodníku

A zrazu som našla kyticu.

Kytica z lesných fialiek

Ležal na machovom pni.

A bolo mi ich ľúto,

A cítil som sa smutný.

Kvety už vybledli,

Okvetné lístky ovisli.

Prečo boli okradnutí?

Zlomené stonky?

Zdalo sa mi, že som počul

Fialky slabo stonajú.

Stal sa tichším a tichším

Ale zranil ma pri srdci.

Chlapci, prečo tie fialky nariekali? Keby vedeli rozprávať, čo by nám povedali? Čo im môžeme sľúbiť?

Ak vyberiem kvet,

Ak vyberiete kvet,

Ak všetko: ja aj ty,

Ak zbierame kvety,

Všetky čistinky budú prázdne

Nebude žiadna krása.

Červená kniha hovorí: „Nenič, netrhaj, nešliapu. Tieto slová znejú ľuďom ako príkaz: „Ušetrite, nechajte to rásť a budete bohatší nielen v lesoch a lúkach, ale aj na duši.“

Učiteľ vyzve deti, aby rozložili kvety pomocou nitkografie na koberec.

Poznámky k lekcii ekológie na tému „Návšteva prvosienok“

Cieľ: dať deťom predstavu o prvosienkách, naučiť ich identifikovať ich podľa opisu, nájsť súvislosti medzi kvitnúcimi rastlinami a hmyzom, obohatiť ich slovnú zásobu (podbeľ, konvalinka, jedovatý, chránený, mrazík, prvosienky, výhonok, krkavčie oko, zabudnúť -ja-nie, nektár)

Materiál a vybavenie: Farebný papier na origami, hárok papiera Whatman s obrázkom vláčika, ilustrácie kvetov: prvosienky, konvalinky, podbeľ, nezábudky. Nahrávka Čajkovského "Valčíka kvetov".

Priebeh lekcie.

1. Na kus papiera Whatman nakreslite železnicu, pozdĺž ktorej by mali byť umiestnené zastávky, a po tejto ceste „riadte“ vlak, ktorý je vložený do štrbín na zastávkach. Pripravte si farebný papier na aplikáciu (origami) a gramoplatňu.

Hádanka o jari:

Prúdy zvonili,

Veže dorazili.

K vám domov – úľ – včielka

Priniesla prvý med.

Kto to povie, ktovie

Kedy sa to stane?

Rozhovor s deťmi:

Aké zmeny nastanú na jar? prečo?

Ako nazvať jedným slovom bylinky, ktoré kvitnú na jar? (primulky)

Cestovanie po železnici.

Učiteľ otvorí prvý zatvorený obrázok pozdĺž nakreslenej železnice na papieri Whatman. Toto je prvá zastávka „Rozprávka“. Učiteľ číta (rozpráva) rozprávku „Ako sa kvety objavili na zemi“.

Ivan Tsarevič sa vracal z Baba Yaga, dosiahol veľkú, širokú rieku, ale nebol tam žiadny most. Trikrát zamával vreckovkou doprava – nad riekou visela nádherná dúha a prešiel po nej na druhú stranu. Dvakrát zamával doľava – z dúhy sa stal malý, malý mostík. Baba Yaga sa rútila za Ivanom Tsarevičom po tomto moste, dostala sa do stredu a on sa len odtrhol. Dúha sa na oboch stranách rozpadla na malé úlomky ako kvety. Niektoré kvety boli láskavé - zo stôp Ivana Tsareviča, zatiaľ čo iné boli jedovaté - tam, kde kráčala Baba Yaga.

Druhou zastávkou je „Primrose“. Učiteľ hovorí o postupnosti vývoja rastlín: semienko - klíčok - kvet, rozloží zodpovedajúce karty.

Prvosienky sú viacročné rastliny, teda tie, ktoré rastú a kvitnú mnoho rokov. V zime zostávajú pod snehom a s nástupom tepla sa prebúdzajú a z koreňov vyrastajú stonky a listy.

Treťou zastávkou je „Podbeľ“.

Učiteľ opíše podbeľ bez uvedenia názvu rastliny, potom otvorí obrázok na treťom zastavení a pokračuje v príbehu.

Podbeľ rastie na otvorených miestach je to prvá rastlina, ktorá kŕmi včely a čmeliaky svojím nektárom (sladkou šťavou). Táto rastlina najskôr vytvára kvety a po odkvitnutí listy. Jedna strana listu je mäkká, teplá, dospievajúca, láskavá, ako matka, druhá je hladká, studená, ako nevlastná matka, odtiaľ názov kvetu.

Štvrtá zastávka je „Konvalinka“. Učiteľ vyzve deti, aby hádali hádanku: „Biely hrášok na zelenej nohe“.

Popis konvalinky učiteľkou: Jej malé biele kvety vyzerajú ako voňavé zvončeky, dva veľké listy zvierajú stonky. Po odkvitnutí sa tvoria oranžovo-červené bobule. Sú jedovaté.

Prečo je vedľa obrázku konvalinky červený kruh? (Chránená, liečivá rastlina, jedovatá)

Piata zastávka je „Muzikál“. Deti počúvajú Čajkovského Valčík kvetov a tancujú pri hudbe.

Šiesta zastávka – „Nezábudka“. Učiteľ otvorí obrázok nezábudky na papieri Whatman a hovorí o nej: „Nezábudka rastie na lesných lúkach, v blízkosti lesných močiarov, veľmi krásne kvitne drobnými modrými kvietkami, listy a stonka sú drsné. , to chráni rastlinu pred jarnými mrazmi. Celá lúka je modrá, keď kvitne nezábudka.“

Siedma zastávka, opäť s červeným kruhom, je „Havranské oko“.

Pozerá sa na teba veľmi zle

Z trávy "vranie oko".

Pozri, aj ten výhľad

Tieto bobule sú jedovaté.

Učiteľka otvorí ilustráciu a povie o rastline: „Rastie v lesoch na stonke - jednom kvete, po odkvitnutí vznikne čierny bobuľovitý plod, ktorý pripomína krkavčie oko. Rastlina dostala svoje meno pre svoju podobnosť s ňou. Celá rastlina a najmä plody sú jedovaté.“

Ôsma zastávka je „Motýle“. Záhada:

Kvetina spala a zrazu sa zobudila,

Už sa mi nechcelo spať

Pohol sa, začal,

Vzniesol sa a odletel.

Prečo vidíme motýle na kvetoch?

Deviata zastávka – „Postarajte sa o kvety“. Na nástupišti je nápis: obrázok kytice kvetov prečiarknutý červenou čiarou.

Prečo je kytica prečiarknutá červenou čiarou? Učiteľ číta báseň:

Ak vyberiete kvet

Ak všetci: Iya a ty,

Ak zbierame kvety,

Budú prázdne

A stromy a kvety

A nebude tam žiadna krása.

Desiata zastávka je „Hra“. Učiteľ vyzve deti, aby sa rozdelili do dvoch tímov: kvety a hádači. „Kvety“ si vymyslia mená a povedia ich učiteľovi a hádači ich vyriešia, potom sa tímy vymenia. Hra začína pozdravom: "Ahoj, kvety!" -"Ahojte deti! - odpovedajú na ne „kvety“. "Hádaj naše mená." Deti uvádzajú názvy farieb. Menované kvety utekajú nabok.

Jedenásta zastávka – „Kvetinová lúka“. Kolektívne origami: skladanie kvetov a motýľov z papiera a ich lepenie na vopred pripravené pozadie.


Poznámky k lekcii

Téma: Rastliny na jar. Prvosienky.

Cieľ: Upevniť predstavy detí o jari a jarných mesiacoch. Formovať vedomosti detí o kvetoch prvosienky krymskej a o potrebe ich ochrany. Rozšírte svoje chápanie vzťahu medzi jarnými zmenami v neživej prírode a zmenami v živote rastlín. Rozvíjať logické myslenie, pamäť, kognitívnu aktivitu. Pestujte úctu ku kvetom a lásku k prírode

Vybavenie: reprodukcie malieb umelcov o jari, fotografie prvosienok, multimediálna prezentácia Prvosienky, básne, hádanky o prvosienkách, obálky s rozrezanými námetmi s prvosienkami, krížovka, počítač.

Priebeh lekcie.

ja. Organizovanie času

Dobré popoludnie, dobrá hodina!

Som tak rád, že ťa vidím.

Pozreli sa na seba

A všetci si ticho sadli.

Teraz neodpočívame,

Začíname pracovať.

Pozorne počúvame,

Usilovne pracujeme!

Hádaj hádanku.

Kráska kráča, ľahko sa dotýka zeme,

Kráča cez pole, k rieke, cez sneh a cez kvet. (jar)

ja. Aktualizácia základných vedomostí.

Jar je nádherné a úžasné ročné obdobie. Príroda sa prebúdza a ožíva po zimnom spánku. Hádajte hádanky o jarných mesiacoch a spojte odpovede s reprodukciami obrazov umiestnených na tabuli.







1. Fúka teplý južný vietor,

Slnko svieti jasnejšie,

Sneh redne, mäkne, topí sa,

Aký mesiac? Kto to bude vedieť? (marec)

2. Rieka zúrivo hučí

A prelomí ľady.

Škorec sa vrátil do svojho domu,

A v lese sa medveď prebudil,

Na oblohe trilkuje škovránok,

Prišiel k nám mesiac (apríl)

3. Vzdialenosť polí sa mení na zelenú,

Slávik spieva,

Záhrada je odetá do bielej,

Ako prvé lietajú včely

Hrom duní. hádajte,

Aký je to mesiac? (Smieť)

Prvý jarný mesiac je marec. Ľudia to volajú Zimobor. Toto ešte nie je skutočná jar, ale predjarná.

Čo viete o mesiaci marec?

Slnko začína prekonávať zimu. Sneh sa uvoľňuje a objavujú sa prvé rozmrazené fľaky. Ale v marci sa zima viackrát pripomína. Teplé počasie často vystriedajú mrazy a poletuje sneh. Preto sa hovorí, že March má chladný charakter, usmieva sa a plače, ale to všetko je dočasný jav. Marec vymetie zimu brezovou metlou. S teplom marca sa stromy prebúdzajú a začína tok miazgy. V zemi korene absorbujú vlhkosť z rozmrazenej pôdy. Jarné šťavy stúpajú v mohutnom prúde po kmeni k konárom, napĺňajú púčiky a tie sa nafúknu, nafúknu, takmer pripravené prasknúť a rozvinúť prvú zeleň.

Pozri: na vetvách sú púčiky,

Tak si nafúkli líca.

Rozosmial som svoje priateľky -

Sneh uteká z ihriska.

Ponáhľa sa, ale oni sa bavia,

Od smiechu mi praskli obličky.

Druhý jarný mesiac je apríl. Vodnár je populárny názov pre apríl, mesiac veľkých vôd a búrlivého ľadového úletu.

Čo viete o mesiaci apríl?

Už sa cíti ako na jar. Apríl je skutočný jarný mesiac. Všade sa na poliach už roztopil sneh. Prúd vody je hlučný. Ľad zmodral, nafúkol sa, bol celý popraskaný – chystal sa pohnúť a splaviť po rieke. Na lieske a osike viseli dlhé mačičky a konáre vŕby boli pokryté strieborno-bielymi nadýchanými „zajačikmi“. V modrých výšinách znela škovránkova pieseň.

Tretím jarným mesiacom je máj. Máj ľudia nazývajú najkvitnejším mesiacom.

Čo viete o mesiaci máj?

Zem sa stáva každým dňom čoraz elegantnejšou, odetá do pestrého šatu z čerstvých bylín a kvetov. Vzduch vonia rozmrznutou zemou, vlhkou kôrou stromov a jarnými kvetmi. Vtáky spievajú všade od úsvitu do súmraku. Dni sú jasné, slnečné, jeden krajší ako druhý.

Vyberte správne tvrdenia o jari:

Ochladilo sa;

Sneh sa roztopil;

Vtáky odleteli do teplejších podnebí;

Slnko svieti zriedka;

Listy rozkvitli;

Oteplilo sa;

Sneh;

Vtáky začali prilietať;

Slnko svieti častejšie;

Listy začali padať.

Na jar sa prebúdza zelené kráľovstvo a obdarúva nás prvými darčekmi. Zem plná roztopenej vody a teplých jarných dažďov si oblieka zelené šaty so škvrnami jemných prvosienok.

ja. Posolstvo k téme: dnes si na hodine povieme o krymských jarných rastlinách – prvosienkach, o potrebe ich ochrany a zachovania.

ΙV. Hlavná časť.

Zvoniace kusy ľadu sa lámali a plávali po rieke

A na stromoch osiky a jelše kvitli jahňatá.

Vŕby sú nežne zlaté, ich kmene sa rozžiarili,

Na borovici sa krásne lesknú veľké kvapky živice.

Púčiky napučia šťavou, čoskoro sa všetok sneh roztopí

A mladé zelené listy ozdobia les.

Čo ešte okrem mladých lístkov ozdobí les? (kvety)

Kedy sa v lese objavia prvé kvety? (Akonáhle sa sneh roztopí a objavia sa prvé rozmrazené škvrny)

Všetky rastliny, ktoré kvitnú skoro na jar, sa nazývajú prvosienky. Hovorí sa im aj snežienky, pretože sa ako prvé vynárajú spod snehu. Môžu byť modré, žlté, biele a ružové. Na niektorých snežienkách sa kvety objavujú ešte skôr ako listy.

Ako prví vítajú jarné východy slnka

A v každom prebúdzajú smäd po živote

Jemné púčiky - kvety prvosienky,

Keď nudný sneh opustí lúky.

Ukážka fotografií zobrazujúcich prvosienky. (Príloha 2)

Ktoré z týchto prvosienok poznáte? (Odpovede detí).

Na kvetinových kobercoch jarného lesa sa pôvabne vynímajú modré dreviny, zlaté matičné a macochové mince a svojou nestálosťou poteší pľúcnik.

Prečo si myslíte, že tieto rastliny ako prvé kvitnú tak skoro na jar?

Rastliny potrebujú jedlo, aby rástli a kvitli. Počas celého leta ich listy produkujú živiny. V rastlinách, ktoré kvitnú skoro na jar, sa hromadia v rezerve pod zemou - v podzemkoch, hľuzách alebo cibuľkách. To je dôvod, prečo na jar, hneď ako sa sneh roztopí, je rastlina pripravená vytvoriť jasný kvet.


podzemok hľuzy cibule

Ale v koreňoch nie je toľko živín uložených - stačia len na jeden kvet alebo niekoľko malých zhromaždených. A potom rastlina vyvinie veľké listy, ktoré opäť začnú tvoriť živiny. Jarné teplo zohráva veľkú úlohu. Pre rastliny kvitnúce v tomto období v lese je dostatok tepla, pretože na stromoch ešte nie sú listy a počas slnečných dní lúče voľne prenikajú do rastlín. Dostatok vlhkosti. V lete prvosienky vyblednú. Zdá sa, že rastliny odumreli, no oni spia a pripravujú sa na novú jar.

V Moskve stále v plnej sile vyčíňajú snehové búrky.

Ale akoby napriek februáru,

Tu, na Kryme, dorazili snežienky

Už zdobia svahy južných hôr.

Rozptýlené pozdĺž trámov, svahov,

V zime obklopený zo všetkých strán,

Ponáhľajú sa nám povedať o nadchádzajúcom

A istý príchod jari.

Snehová kôra bola odsunutá nabok lesom,

Pozri - na čistinke je diskrétna kytica,

Jasné záblesky slnečnej prvosienky,

Husacia cibuľa malé trblietky.

Nízko v rokline sú podbeľové hrnčeky,

Odvážna kvetina sa nebojí mrazu,

A cez steblá trávy vyschnuté prsty

Krokus prerazil, lila-ružový. (Yu. Polyakov)

Na Kryme rastie množstvo nádherných prvosienok. Teraz vám predstavím niektoré z nich.

O akom jarnom kvete hovorí hádanka?

Na rozmrznutom plácku v lese

Ako prvý som privítal jar.

Mrazu sa nebojím

Budem prvý, kto vyrazí zo zeme (snežienka)

Prvým jarným kvetom v našich krymských lesoch je snežienka skladaná, je jednou z prvých, ktorá oznamuje príchod jari. Nazýva sa tak preto, že začína rásť vo februári pod snehovou prikrývkou.

Tenké, zelené steblá trávy,

Kvety sú biele.

Toto sú snežienky,

Nie sú žiadne roztomilejšie!

Práve sme sa vyhrabali spod snehu

A už kvitne,

Preto to ľudia milovali

Viac ako ktokoľvek iný na svete. (A. Prokofiev)

Ako vyzerá snežienka? (pre malé zvončeky)

Akú farbu majú okvetné lístky? (okvetné lístky sú biele, na vonkajšej strane predĺžené a v strede kratšie so zelenou škvrnou)

Briti nazývajú snežienky snehové kvapky alebo snehové mačky. Naozaj to tak vyzerá? Nemci sú ako snehový zvon. A v latinčine sa rastlina nazýva galanthus, „mliečny kvet“ - krymská skladaná snežienka je jednou z najväčších odrôd galanthusu, výška stopiek je 30 cm a kvety až do priemeru 3 cm sú nádherne voňavé. aróma. Jeho modrozelené listy majú v skutočnosti zložený tvar.

Jedna z najkrajších jarných rastlín - Modrá Scilla Je jednou z prvých, ktorá sa objavila. Jeho stonka je tenká a krehká a samotný kvet vyvoláva nežné a dojemné pocity.

Studené snehy sa topia

Skorá jar v lese

Lesy sa opäť prebudili

Modrá šíriaca sa krása.

Aké krásne sú teraz tieto kvety, pod minuloročnými listami, svieže, čisté, jasne modré. Podľa ľudovej veštby tento kvet vzišiel z kúskov oblohy, ktoré spadli na zem. Jeho latinský názov je „scylla“, čo znamená morská cibuľa, pravdepodobne preto, že jej farba pripomína modrú farbu mora. Kvôli kráse a nežnosti kvetov sa scilla nazýva modrá hviezda. Každý kvet má šesť pôvabných modrých okvetných lístkov. Listy scily sú podobné listom snežienky - pretiahnuté, jasne zelené. Scilla si od leta ukladá živiny do cibuľky, a preto sa jej kvety otvárajú hneď, ako sa roztopí sneh. Scilla zdobia les, včely sa živia ich sladkým nektárom. Na Kryme rastie scilla dvojlistá a scilla sibírska.

Žlté kvety husacej cibule sa objavujú na jar priamo spod snehu. Za slnečného dňa zdvihnú hlavu k slnku a vyzerajú ako žiarivé hviezdy. Večer a v zamračenom počasí husacia cibuľka zloží lupienky, skloní hlavu a veselé hviezdy zhasnú. Cibuľa hus odkvitne, jej stonka bude ležať na zemi a bude pokojne driemať až do budúcej jari. Jeho semená sa vysypú na zem, o rok na jar vyklíčia a v lese sa objaví ďalší krásny žltý ostrovček husacej cibule. Husacia cibuľa má namiesto koreňa cibuľu o veľkosti hrášku. Preto sa volá cibuľa. A hus – lebo husi, divé aj domáce, ju milujú. Husacie cibuľky zdobia jarný les, kŕmia prvé včely a čmeliaky.

Ako utekali husaciny

Žlté kvety.

Usmial sa na deti

Jemné hrudky.

Husacia cibuľa sa trochu trasie,

Hojdá sa vo vánku,

Posiela nám pozdravy,

Prechladnutia sa nebojí.

Keď v lese kvitnú svieže kvety corydalis, zdá sa, že zem je pokrytá luxusným kobercom. Kvety Corydalis sú ružovo-fialové, bledožlté a biele, ale je ich veľa. Zhromažďujú sa v bujnom strapci, pravdepodobne preto sa nazýval corydalis. Krásu rastliny dopĺňajú vyrezávané trojpočetné listy. Corydalis kvitne v apríli a máji.

Na lesnej pôde

Koncom marca pod borovicou

Je to ako náplasť -

Corydalis rozkvitla.

Kvety Corydalis lákajú čmeliaky a včely svojou sladkou nektárovou šťavou. A ľudia milujú tieto kvety pre ich krásu, pre skutočnosť, že niektoré choroby sa dajú liečiť hľuzami corydalis. Na Kryme môžete nájsť Marshallovu Corydalis a Pachoskyho Corydalis.

Kuriózna legenda je spojená s menom corydalis rastúceho na Kryme. Ich kvety pripomínajú kučeravé, chumáčovité predné laloky s ostrohami. A tieto kvety sa údajne objavili na zemi takto: nejako vysoko nad nimi lietali škovránky, ale nemohli sa medzi sebou o niečo podeliť a pobili sa. Bojovali tak tvrdo, že prišli o pernaté predné kosti z hláv a ostrohy s pazúrmi z nôh. Ostrohy a predkolenia spadli na zem a vyklíčili kvety corydalis. Kvety Corydalis sú bohaté na nektár a príjemne voňajú. Čmeliaky a včely lietajú na corydalis, zbierajú nektár a peľ a opeľujú kvety. Ak je teplé počasie, corydalis rýchlo vybledne a po niekoľkých dňoch sú namiesto kvetov viditeľné malé zelenkasté plody, o niečo neskôr sa otvoria a na zem sa vysypú čierne lesklé semená. Semená sú prenášané po celom lese mravcami. Mladé corydalis kvitnú až vo veku 4-5 rokov. Corydalis je jednou z tých rastlín, ktoré zostávajú celý život na tom istom mieste. Nemá podzemky ani plazivé prízemné výhonky, ktoré by sa mohli šíriť do strán. Nové exempláre corydalis môžu rásť len zo semien. Od vyklíčenia semena po vytvorenie dospelej rastliny schopnej kvitnúť trvá viac ako jeden rok. Sami teda posúďte, ako opatrne treba s každým kvetom zaobchádzať.

Jemne vonia jar a v rozmrazených škvrnách sa objavujú zhluky bledých stoniek pulcov, ktoré sa k sebe lepia ako vystrašené deti. Táto nezvyčajná rastlina sa nazýva podbeľ. Najprv kvitne a potom rastú listy. Stonka podbeľa je pokrytá chmýřím ako kožušinový kabát. Chmýří chráni kvet cez deň pred horúcim slnkom a v noci pred chladom. Horná strana listu tejto rastliny je hladká a studená na dotyk a spodná strana pokrytá bielym páperím je mäkká a teplá ako zamat. Ak si takýto list priložíte spodnou stranou k lícu, bude sa vám zdať, akoby sa nežné ruky vašej matky dotkli vášho líca. Ale ak ho aplikujete studenou stranou, stane sa nepríjemným a studeným. A ľudia pre túto vlastnosť nazývali rastlinu - podbeľ. Kvitne skoro na jar na svahoch, v blízkosti lesných potokov, dobre vyhrievaných slnkom. Zdá sa, že sa rozsvietia malé zlaté svetielka. Stúpajú na štíhlych nohách smerom k slnku vyššie a vyššie. Tento kvet je úžasný. Ráno sa otvára slnkom a večer sa zatvára. Len za jasného slnečného dňa môžete vidieť, ako sa tieto nádherné kvety otvárajú v zamračenom počasí. Z hľadiska dĺžky kvitnutia (38 dní) nemá medzi jarnými prvosienkami obdobu.

Aprílové prvorodené kvety

Všade na trávnikoch kvitli kvety.

Stonky sú zdvihnuté smerom k slnku

Žlté kvety zo zeme.

Okvetné lístky vyzerajú ako lúče

Do večera zatnú päste.

Ráno vyjde slnko na oblohu,

Malý kvet uvoľní päsť.

Len zdvihol hlavu k slnku -

On sám vyzeral ako slnko.

Malé slnká Zeme

Ľudia tomu hovorili matka a nevlastná matka.

Na začiatku jari zbierajú včely a čmeliaky sladkú šťavu, nektár a peľ z kvetov podbeľa. Podbeľ je trváca rastlina. Listy na jeseň zvädnú, no v zemi zostane veľmi hustý a dlhý podzemok s bohatou zásobou živín. Podzemok sa nachádza plytko v zemi. Na jar, akonáhle sa vrchná vrstva pôdy zohreje, z pukov podzemku sa vyvinú kvetné výhonky a objavia sa guľôčky, ako pri púpave, len menšie. Po zvädnutí kvetov vyrastajú z ostatných púčikov podzemku nové výhonky s veľkými zelenými listami. Podbeľ je veľmi cenná liečivá rastlina, jeho listy sa sušia, varia sa ako čaj a pije sa pri kašli a prechladnutí. Taký nádherný kvet podbeľu. Na začiatku jari nás prekvapuje svojím vzhľadom spod snehu a v lete sa stará o naše zdravie.

Pred roztopením snehu sa objavujú krátke stonky pľúcnika s krásnymi nápadnými kvetmi. Túto rastlinu je ľahké identifikovať medzi ostatnými kvetmi, pretože je špeciálna.

Kvety pľúcnika sú ako kytica, ktorú nazbierala samotná príroda. Krásne kombinuje ružovú, fialovú a modrú farbu. Sú to kvety rôzneho veku: mladé - ružové, zrelé - fialové a staré - modré.

Táto pestrofarebnosť je dôležitá pre pľúcnik – láka opeľujúci hmyz: včely, motýle, čmeliaky. Pľúcnik dostal svoje meno, pretože jeho kvety obsahujú veľa nektáru. Pľúcnik je užitočná rastlina. Nielenže zdobí les, živí prvý hmyz, ale aj lieči ľudí.

Táto prezývka nie je bezdôvodná,

Pri krásnom kvete

Kvapka šťavnatého nektáru,

A voňavé a sladké,

vyliečiť prechladnutie

Pomôže vám pľúcnik.

Ak pôjdete do lesa, nezabudnite

Pokloňte sa pľúcniku.

Jemné fialové kvety fialky sa týčia na tenkých stonkách a zdá sa, že počúvajú jarné zvuky lesa: spev vtákov, šušťanie mladých lístkov. Stred kvetu ako malé očko hľadí do lesnej krásy. Listy fialky vyzerajú ako malé otvorené dlane. Medzi stromami a kríkmi rastú fialky. Ľudia ich veľmi milujú pre jemnú krásu kvetov a ich nádhernú vôňu.

Hneď ako príroda ožila,

Jar je už vonku zo snehu

Dal mi fialové fialky

Ako symbol lásky a dobra.

Fialová je skromná a nevinná,

Pôvabná vo svojej kráse,

A vôňa je neporovnateľná,

So zelenými sviežimi listami. (Tsvetová T.)

Táto prvosienka sa nazýva Lumbago, ale ľudia ju nazývajú aj snová tráva, pretože ovisnuté hlavy vyvolávajú dojem, že tieto kvety pokojne spia a vidia sladké sny. Vysnívaná tráva ako „spiaci krásavica“ sa neponáhľa s prebúdzaním, až keď si vychutná dostatok slnečného svetla a jarného tepla, otvárajú sa tieto veľké orgovánové puky. Dlhé hodvábne chĺpky bohato pokrývajú listy a stonku a dokonca aj vonkajšiu časť kvetu. Práve oni chránia kvety pred chladom.

Medzi jarnými kvetmi, ktoré zdobia les, je spánková tráva jednou z najkrajších. Modré, fialové, fialové, biele, žlté kvety vysnívanej trávy, podobné malému tulipánu, prinášajú do nášho sveta veľa dobra a krásy.

Pre jarné kvety môže byť ťažké, keď sa nečakane vráti mráz. Ale pre Shorea nie sú strašidelné, striebristé chĺpky ako kožuch ho prikryjú pred chladom a kvet sa zatvorí a opadne. Zdá sa, že kvety skutočne zaspávajú. Na Kryme začína spánková tráva kvitnúť v apríli. Kvitnúce kvety spravidla strácajú chmýří a pripomínajú staré zvony, ktoré sa hojdajú pod poryvmi vetra.

Slnko je trochu teplejšie

Lúka je trochu veselo farebná,

Otvára sa smerom k jari

Jeho koruna je fialová lumbago.

Prejde jeden až dva týždne,

Fúkal čerstvý vánok,

A pozri, už obleteli,

Jeho okvetné lístky opadli...

Stojí s holým vrchom,

Ako spomienka na šťastné obdobie,

A namiesto veselej hlavy

Trčia len sivé kučery.

Malo by sa pamätať na to, že tráva na spanie obsahuje toxické látky a musí sa s ňou zaobchádzať opatrne.

Tento kvet je známy po celom svete ako prvosienka. V Rusku sa nazýva jarná prvosienka. Kvitne v apríli až máji. V tomto čase sa čistinky, kde rastú prvosienky, javia ako zlaté. Skutočne, na tenkej zamatovej stonke sú krásne žlté kvety zhromaždené v kytici a pripomínajúce zväzok zlatých miniatúrnych kľúčov.

Pozeráte sa na tieto žlté, veselé kvety – a zdá sa, že práve týmito kľúčmi jar odomyká dvere do tepla a slnka. Hovorilo sa: objavila sa prvosienka jarná - objavili sa kľúče leta.

Nežne sa usmieva

Osvetlil celý svet.

Posiela pozdravy do celého sveta

Zlatá prvosienka.

Prvosienky rastú na čistinách, kde je veľa slnka. V jej kvetoch nachádzajú motýle a čmeliaky sladký nektár. Rastlina je známa svojimi liečivými účinkami.

Jarná adonis alebo adonis je jedným z prvých jarných kvetov, ktorých vzhľad znamená prebudenie prírody.

Adonis jarný je mrazuvzdorná rastlina, ktorá znesie aj prudké poklesy teplôt, najmä jej kvety. Na Kryme rastie v stepiach a lesostepiach, na okrajoch lesov, na otvorených svahoch, medzi kríkmi a miluje slnko. Kvety Adonis sú nádherné najmä na jar, keď je takmer celá príroda ešte vymaľovaná v šedých tónoch. Veľké žlté kvety horia ako zlaté uhlie na smaragdovej zeleni. Koruna každého kvetu pozostáva z 15-20 lesklých, podlhovastých okvetných lístkov, na koncoch jemne zúbkovaných. Na samom začiatku kvitnutia kvitne na mladej rastline iba jeden kvet - na vrchole stonky. Stonka je v tomto čase nízka, 10-15 cm Prejde trochu času, natiahne sa, rozvetví a na každom konáriku vykvitne aj kvet. Staré rastliny vyzerajú ako nadýchané kríky. Adonis kvitne prvýkrát v deviatom až dvanástom roku života. Rastlina dosahuje plný vývoj vo veku 40-50 rokov. Predpokladaná dĺžka života je najmenej 150 rokov, pričom jej podzemky takmer nerastú, celá rastlina sa obnovuje semenami. Trvá mnoho rokov, kým sa jarný adonis vyvinie, ale často je zničený za jednu minútu!

Nemenej krásnym predstaviteľom krymskej flóry je krokus alebo šafran.

Jarné krokusy kvitnú v druhej desiatke aprílových dní, pričom vopred uvoľňujú listy, ktoré po odkvitnutí dosiahnu maximálny vývoj. Po dozretí semien, do polovice júna, listy odumrú. V tom čase sa už pod zemou vytvorila nová kôra so zásobou živín. Na Kryme rastú 4 druhy šafranov – krokusy. Krymský šafran sa vyznačuje bielymi, zvonka fialovými kvetmi s tmavšími žilkami. Kvitne od konca februára do polovice apríla. Má príjemnú jemnú vôňu. Všetky krymské krokusy sú dekoratívne a vyhlásené za chránené

Jar opäť ukazuje svoje triky!

Na mierne rozmrznutom kúsku zeme

Cez čiernu pôdu, v priesvitnom kŕdli,

Krokusy!

Strieľali šípy. A zrazu rozkvitli!

Miniatúrne tulipány a ľalie

Krátka stonka je tiež pokrytá listami.

Horia červeno-ružové a modré ohne,

A v mäkkých zasnežených je to, ako keby sa okvetné lístky leskli!

O akej kvetine je táto hádanka?

Biele lampáše na zelenej nohe

Na jar som ťa stretol na lesnom chodníku. (Konvalinka)

Koncom jari, keď slnko štedro posiela svoje teplé lúče na zem a vo vzduchu zvonia hlasy vtákov, vo vlhkých, tienistých kútoch lesa kvitnú konvalinky.

Medzi sviežimi zelenými listami sa týčia kvetinové šípky a na nich visia biele voňavé kvety ako porcelánové zvončeky. Zdá sa, že sa ich stačí dotknúť a zazvonia jemným magickým zvonením. Malé biele zvončekové lampáše šíria svoju vôňu po lese. Podzemok konvalinky žije asi 21 rokov a kvitne len od 7 do 10-13 rokov, preto by ste konvalinky nemali zbierať, nechať ich rásť v lese a potešiť každého svojou krásou.

V lete, keď kvety vädnú, dozrievajú plody konvalinky – červené bobule, sú jedovaté. Kvety a rizómy majú liečivé vlastnosti.

Všetky naše krymské prvosienky potrebujú ochranu. Starajme sa o ne!

Fizminutka

Naše jemné kvety

Okvetné lístky sú uvoľnené.

Vetrík trochu dýcha,

Okvetné lístky sa kývajú.

Naše šarlátové kvety

Okvetné lístky sa zatvoria

Tiché zaspávanie

Pokrútia hlavami.

Na jar sa motýľ prebudil,

Usmiala sa a natiahla sa!

Raz sa umyla rosou,

Dva - elegantne sa otočila,

Trojica – rozkývaná a prikrčená

A letela ku kvetom.

Môžete veľa hovoriť o našich krymských prvosienkach a

na dlhú dobu. Každý z nich je jedinečný a nenapodobiteľný.

Ktorý kvet sa vám páčil najviac?

O ktorých farbách by ste sa chceli dozvedieť viac?

Koľkým z vás rastú v predzáhradkách prvosienky? Ktoré?

Teraz si zahrajme hru a uvidíme, či si dobre pamätáš

mená jarných kvetov.

Didaktická hra „Zbierajte a pomenujte kvetinu“. (príloha 3)

Pred vami sú obálky s vystrihnutými obrázkami zobrazujúcimi prvosienky. Zložte obrázok a pomenujte svoj kvet. Ak má rastlina dve mená, pomenujte obe. (úloha vykonaná vo dvojiciach)

Cvičenie „Zavolaj mi láskavo“

Teraz skúste svoju rastlinu láskavo pomenovať, napríklad:

Snežienka - snežienka

Fialová - fialová

Teraz vylúštime krížovku o prvosienkach.

1. Na rozmrazenom fľaku vyliezol snehobiely, malý.

Nebojí sa snehu, usmieva sa na slnko. (snežienka)

2. Nie som známy kvetmi, ale nezvyčajnými listami:

Niekedy tvrdé a studené, niekedy mäkké a teplé. (podbeľ)

3. Fialový kvet a nadýchaná stonka.

Tiché a jemné zvonenie vás prinúti zaspať. (lumbago)

4. V orosenej tráve horel zlatý lampáš,

Potom vybledla, zhasla a zmenila sa na páperie. (púpava)

5. Žltá, biela, modrá; prázdne rastú na zemi.

Jar má svoje triky: rozkvitla... (krokusy)

6. Čmeliak má veľkú radosť z kvetu, ach, medová vôňa!

A kvety sú krásne - ružové, modré. (pľúcnik)

7. Zlaté kvety, vyrezávané listy,

Kvitne na jar, zdobí prírodu (adonis)

8. Objavili sa spod snehu, prekvapilo ich slnko a vietor,

Je to ako oblak z neba, ktorý farbí les (na modro)

9. Tu je kvet orgovánu, ako vtáčí hrebeň

A vyrezávaný list s tenkou stonkou. (chocholatý)

10. Kvitne v máji, nájdete ju v lesnom tieni:

Voňavé kvety visia na stonke ako korálky v rade. (Konvalinka)

Dnes sme sa v triede zoznámili iba s tými jarnými kvetmi, ktoré sa objavujú ako prvé. S každým teplým slnečným dňom nás príroda poteší a pribudnú nové kvety. Ľudia sa tešia na krásnu jar. Tešíme sa na nové stretnutia s prírodou. Niektorí tú krásu jednoducho obdivujú, iní si z nej odnášajú to najžiarivejšie – prvé jarné kvety. Po návrate domov niektorí ľudia nosia celé náruče prvosienok. Áno, kytica je krásna, ale po niekoľkodňovom státí vo váze kvety zvädnú a odumrú a niektoré zvädnú ešte skôr, ako ich vložia do vody. Preto je lepšie obdivovať kvety v ich prirodzenom prostredí – na čistinke, v lese. Kvety sú symbolom krásy, no sú pred nami také bezbranné, že si vyžadujú ochranu. Mnohé z nich sú uvedené v Červenej knihe. Červená kniha hovorí: „Nenič, netrhaj, nešliapu. Tieto slová znejú ľuďom ako príkaz: „Ušetrite, nechajte to rásť a budete bohatší nielen v lesoch a lúkach, ale aj na duši.“

Environmentálna výzva

Koľko kvitnúcich rastlín by zomrelo, keby si každý z vás vybral 5? A ak nie 5, ale 10 kusov?

Aký záver možno vyvodiť?

Po kráse lesa či poľa totiž nezostane ani stopa, ak tam zavíta skupina milovníkov „skromných kytíc“. Pamätajte, že kvetina pestovaná v lese alebo stepi je doma, je spojená s ostatnými obyvateľmi. Máme právo vybrať si kvet, len aby sme ho chvíľu obdivovali? Samozrejme, že nie!

Je veľmi ľahké zničiť živé veci

Snežienky si predsa nedajú povedať

"Užite si našu krásu,

Len vás žiadame, aby ste nás neroztrhali."

Čo môžeme urobiť, aby kvety prežili?

Nevracajte sa a nedovoľte iným vracať;

Zasaďte prvosienky do záhrady a starajte sa o ne;

Budeme len skicovať a fotiť prvosienky;

Nechytajme hmyz, opeľujú prvosienky a prispievajú k

dozrievanie semien;

Nekupujme kytice jarných prvosienok;

Povieme dospelým a deťom o potrebe chrániť a

starať sa o prvosienky;

Kytice budeme robiť len z kvetov pestovaných ľuďmi;

Postarajte sa o prvosienky,

Prvé jarné kroky,

Trochu ohriate ranným slnkom

Toto sú prvorodení jari.

V. Zhrnutie lekcie.

O akých farbách sme dnes hovorili?

Kedy kvitne snežienka a scilla?

Kedy kvitne konvalinka?

Prečo je Dream-grass lumbago zaujímavé?

Ako by ste mali liečiť prvosienky?

Povedzte svojej rodine a priateľom všetko, o čom ste sa dnes dozvedeli

prvosienky.

Dúfam, že po zhliadnutí krásnych kvetov budete priateľmi prírody, nie

budete ich trhať a šliapať, no budete ich len obdivovať.

Domáca úloha: nakreslite svoj obľúbený kvet prvosienky a prineste ho na ozdobenie albumu „Crimean Primroses“.

Pre deti predškolského veku (5-6 ročné) bol vypracovaný súhrn priamych vzdelávacích aktivít vo vzdelávacej oblasti „Rozvoj obzorov a kognitívno-výskumná činnosť v prírode“. Odhaľuje tému "Primroses". Cieľ: objasniť a rozšíriť predstavy detí o prvých jarných kvetoch.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Zhrnutie GCD

vo vzdelávacej oblasti „Rozvoj obzorov a kognitív –

výskumné aktivity v prírode"

Téma: "Primrosy".

Cieľ: objasniť a rozšíriť predstavy o prvých jarných kvetoch;

Úlohy: naučiť obdivovať rastúce kvety, vidieť a vnímať ich krásu, starať sa o krásne výtvory prírody; snažte sa vyvolať pocit vďačnosti prírode za to, že nám dala nádherné kvety; pestovať estetický vkus a úctu k prírode.

Vybavenie: predmet a obrázky predmetu s prvosienkami.

Organizácia aktivít

1. Organizačný moment.

"Jarná pieseň"(S.Ya. Marshak.)

Sneh už nie je taký istý – na poli sa zotmelo. Ľad na jazerách popraskal, akoby sa rozpolil.
Mraky sa pohybujú rýchlejšie, obloha sa zvýšila, vrabec veselšie štebotal na streche.
Stehy a cestičky sú každým dňom čiernejšie a náušnice na vŕbách žiaria ako striebro.

Čo ešte okrem mladých lístkov ozdobí les?

2. Rozhovor o snežienkách.

Kedy sa v lese objavia prvé kvety? (Hneď ako sa sneh roztopí, objavia sa prvé rozmrazené fľaky).

Ako rozumiete slovu prvosienka? Áno, to sú kvety, ktoré na jar kvitnú ako prvé v lese a na lúke. Prvé jarné kvety! Ako sa z nich radujeme! Každý kvet nás nadchne svojou skromnosťou, krásou a poteší svojou čistotou a jemnou vôňou. Aké sú prvé kvety, ktoré uvidíme v lese? Lesné paseky môžu byť nezvyčajne krásne na jar, keď kvitnú prvosienky. O akom kvete hovorí hádanka?

V blízkosti zasnežených humien pod bielou snehovou čiapkou

Našli sme malý kvietok, napoly zamrznutý, ledva živý.

Ako prvý sa vynoril z blata na rozmrazenom fľaku. Mrazu sa nebojí, aj keď je malý.

Kvitne spod snehu a víta jar skôr ako ktokoľvek iný. ( snežienka)

Jeho modré kvety, ako hviezdy, sú roztrúsené po snehu. Sú jemné a voňavé. Zdá sa, že práve oni, maličkí, ktorí sa neboja chladu, sa boja zimy a postupne odchádzajú. V zime sú konáre stromov holé, v lese nie je tieň a všetko slnko ide k snežienkám. Na vrchole kvitnutia snežienok môže každá noc skončiť mrazom, ale kvitnúce snežienky sa takéhoto mrazu neboja. Budú len mierne klesať a zdá sa, že modrá farba okvetných lístkov je ešte hustejšia od nočného chladu.

3. Lekcia telesnej výchovy „Snežienka“.Na nahrávke „Snežienka“ si deti predstavujú samých seba ako snežienky, smelo sa predierajú tenkým ľadom, siahajú po slnku a svetle, žasnú nad prebudeným lesom, pozdravujú všetkých obyvateľov a radujú sa z jari.

V šere lesa vykukla snežienka – na jar vyslaný malý skaut;

Nech ešte vládne sneh nad lesom, nech ospalé lúky ležia pod snehom;

Nech ľad zostane nehybný na spiacej rieke - keď raz príde skaut, príde jar. (E. Serova)

Páčilo sa vám byť snežienkami? Ako ste sa cítili?

4. Didaktická hra „Jarné kvety“.Deti si vyberajú obrázky, pomenúvajú kvety a rozprávajú sa o prvosienkach, ktoré poznajú. Učiteľ ich zoznámi so zvyškom.

O niečo neskôr kvitnú v lese corydalis. Táto rastlina je malá, krehká, jemná, s malými trsmi. Jeho listy sú tenké a mäkké. Všetky vyzerajú rovnako. Len občas medzi lila corydalis sú jasne červené kvety.

Čarodejnica príroda vyzdobila les kobercom kvetov. Veľkorysé jarné kroky svojimi teplými nohami a dáva rôzne darčeky. Les má koberec snežienok a corydalis, lúka pestrý koberec lúčnych kvetov. Aké kvety možno vidieť na lúčnom koberci?

Podbeľ Úplne prvý, ktorý kvitne na jar. V rozmrznutých plôškach sa objavujú haldy bledých kmeňových pulcov, ktoré sa k sebe lepia ako vystrašené deti. Možno, aby im bolo teplejšie? Ale sú dobre oblečení v kvetinovom štýle: od hlavy po päty - v nadýchaných listových šupinách. V čeľade podbeľových je 4 - 6 stoniek. Tento kvet je úžasný! Ráno sa otvára slnkom.

A večer skrýva svoju krásu a zatvára sa. Kvety vyblednú a objavia sa veľké zelené listy. Jedna strana listov je teplá, pokrytá mäkkým chmýřím - matka a druhá hladká, studená - nevlastná matka.

Aké kvety rozkvitnú spôsobujú, že koberec na lúke je zlatý? (Od púpavy )

Ako vyzerá púpava? (Na slnku, na zlatej guli, na hviezde, na brošni atď.)

Volavky hniezdia v rákosí, ospalá rieka spí,

Slnko špliechalo kvapky na brehy rieky.

Z kvapôčok sa stali kvety a rozžiarili všetko naokolo!

V novom žltom sundresse je púpavová lúka.

Púpava miluje slnko natoľko, že od neho nespúšťa nadšený pohľad. Slnko vyjde na východe - púpava sa pozerá na východ, stúpa k zenitu - púpava zdvihne hlavu hore, blíži sa k západu slnka - púpava nespúšťa oči zo západu slnka. (S. Krasikov)

Púpava je jednou z najlepších medonosných rastlín, radi ju navštevujú včely, čmeliaky a motýle. Púpavový med je hustý a voňavý. Ráno na slnečnej lúke bez hodín spoznáte čas - púpavy sa otvárajú o 5-6 hodine a o 2-3 hodine poobede sú už žlté svetlá zhasnuté. (Ja som Zuev)

A tu je hlaváčik lúčny . Jeho okvetné lístky sú akoby pokryté saténom. Krehký, jemný kvet s jemnými tyčinkami pokrytými zamatom.

Keď kvitne pľúcnik Jej kvety sú ružové. Po chvíli budú karmínové a potom fialové. A zvädnuté kvety sú modré. Keďže kvety na tej istej stonke kvitnú v rôznych časoch, dostanete malú kyticu. Pľúcnik sa nazýva aj sladký buket, pretože jeho kvety obsahujú veľa sladkej šťavy-nektáru.

Sasanka. Táto rastlina kvitne iba v období silných jarných vetrov.

Snová tráva. Vzdialený les stojí ako múr a v lese, v hlbinách lesa,
Na konári sedí sova. Rastie tam ospalá tráva.
Hovorí sa, že ospalá tráva pozná ospalé slová:
Len čo zašepká svoje slová, hneď mu klesne hlava.
„Spánková tráva“ (I. Tokmakova)

prvosienka (Primula)Táto rastlina sa nazýva „zlaté kľúče jari“.

Konvalinka. Rastlina je symbolom jari, z ktorej porcelánových šálok sa tvoria červené korálky.

Ani v noci mravcom neunikne domov:
Nechajte lampióny osvetľovať cestu až do svitania.
Biele lampy visia v rade na veľkých stožiaroch.

Aké kvety môžete vidieť v záhrade? (tulipány, hyacinty, narcisy, konvalinky, prvosienky, orgován atď.)

5. Vonkajšia hra „Nájdite si partnera“.

Deti urobia jeden obrázok prvosienok a keď dostanú signál, hľadajú „domov“ pre prvosienky: les alebo záhradu.

6. Konverzácia „Postarajte sa o prvosienky!“

Žiaľ, život prvosienok je krátkodobý. Ľudia často zbierajú prvé kvety bez toho, aby si mysleli, že veľmi skoro zomrú.

"Kytica fialiek"

Cez ihličie tmavého ihličia sa rozlievalo veselé svetlo. Išiel som po lesnom chodníku a zrazu som našiel kyticu.

Na machovom pni ležala kytica lesných fialiek. A bolo mi ich ľúto a bolo mi smutno.

Kvety už vybledli, okvetné lístky ovisli. Prečo boli vybraté a stonky zlomené?

Zdalo sa mi, že som počul slabý ston fialiek. Stlchol, no ranilo mi to srdce.

Chlapci, prečo tie fialky nariekali? Keby vedeli rozprávať, čo by nám povedali? Čo im môžeme sľúbiť?

Ak si vyberiem kvet, ak ty vyberieš kvet,

Ak všetci: aj ja aj ty, ak zbierame kvety,

Všetky lúky budú prázdne a nebude tam žiadna krása.

Červená kniha hovorí: „Nenič, netrhaj, nešliapu. Tieto slová znejú ľuďom ako príkaz: „Zachráňte to, nechajte to rásť - a budete bohatší nielen v lesoch a lúkach, ale aj v duši.“

Pamätajte na pravidlá:

  • Nezbierajte kvety v lese alebo na lúke. Nechajte krásne rastliny zostať v prírode.
  • Pamätajte, že kytice môžu byť vyrobené iba z rastlín, ktoré sú pestované ľuďmi.
  • Vysaďte si prvosienky do záhrady a starajte sa o ne.
  • Povedzte svojim priateľom a rodine o ochrane prvosienok.

7. Kvety na koberci.

Učiteľ vyzve deti, aby rozložili kvety pomocou nitkografie na koberec.

Svetlana Kuznecovová
GCD v seniorskej skupine na tému „Primrosy“

rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia

mesto Omsk "Materská škola č. 310"

Súhrn GCD pre tému:

« Prvosienky»

Vyplnené učiteľom:

Kuznecovová S.V.

Úlohy:

1. Rozvoj tvorivých schopností detí umeleckou manuálnou prácou;

2. Precvičovanie základných prvkov skladanie: presné zarovnanie rohov a strán, nažehľovanie línií ohybov;

3. Rozvíjať súvislú reč; schopnosť odpovedať na otázky a poskytnúť podrobné vysvetlenia; obohatiť aktívnu slovnú zásobu detí o slová - rozmrazené, rozmrazené, prvosienka, čemerica, sasanka;

4. Objasniť a upevniť vedomosti detí o najprv jarné kvety - snežienka, mimóza, tulipán.

5. Zlepšiť fyzické vlastnosti v rôznych formách pohybovej aktivity.

GCD pohyb:

Všetky deti sa zhromaždili v kruhu

Som tvoj priateľ a ty si môj priateľ.

Chytíme sa pevne za ruky

A usmejme sa na seba.

(Postavte sa do kruhu)

Chlapci, teraz ideme na výlet do čarovného lesa. pripravený? Potom pokračujte! Oh, pozná niekto čarovné slovíčka? (odpovede detí)

(vták prináša list s hádankou o snežienke)

Prvý, kto sa dostane zo zeme

Na rozmrazenom mieste,

Nebojí sa mrazu

Aj keď je malý.

(Odpovede detí)

Chlapci, musíme pomôcť snežienke preraziť sneh. Pomôžeme? (Odpovede detí).

Vpred! Prvá zastávka"sezóna"

Skoro ráno sa rozsvieti

Tu a tam sa rozmrazí,

Potok hučí ako vodopád

Škorce lietajú do vtáčích búdok.

Kvapky zvonia pod strechami,

Medveď so smrekom vstal z postele.

Slnko pohladí každého teplom,

Kto pozná toto ročné obdobie?

(Odpovede detí)

Chlapci, aké sú príznaky skorej jari? (obrázky na tabuli):

Sneh sa roztopil

Tiekli potoky

Sople kvapkali

Rozkvitla prvé kvety,

Vtáky prileteli.

Hra s prstami "Slnko"

Prišlo ráno, slniečko vstal:

Ahoj brat Fedya,

Zobuďte susedov.

Vstávaj, Bolshak!

Vstaň, Pointer!

Vstávaj, Seredka!

Vstaň, malá sirota!

A, zlato, Mitroshka!

Dobrý deň, Ladoshka!

Daľšia zástavka « Prvý jarný mesiac»

Chlapci, aký je teraz mesiac? (Odpovede detí)

Mesiac marec ľudia nazývajú protalnik. Viete, prečo to tak nazývajú?

Rozmrazené miesta sú miesta, kde sa roztopil sneh a prvé ostrovy zeme. V rozmrznutých oblastiach sa objavujú spod snehu prvé kvety.

A čo najprv poznáš jarné kvety? (Odpovede detí).

Teraz nám o tom povedia chalani kvety:

Jazero snežien. (Savely)

Ticho zľahka drieme

V ihličnatých húštinách lesa,

Praskla tam jar

Modré jazerá.

Zamračený bór ožil,

Živý a omladený

A s jasnou jarnou myšlienkou

Pozrel sa na snežienku.

Tulipán. (Veronica K)

Pozri pozri!

Toto je druh kvetu, ktorý má Mitya!

Dáva matke kvet

Jasné červené svetlo!

Náš tulipán na vidieckom záhone

Ako kontrola v turbane pre šťastie.

Mimosa. (Lisa)

Mráz sa končí

Sneh sa topí, potoky spievajú

A nadýchaná mimóza

Predávajú to v bulvároch.

Všetci, všetci, my všetci

V pekný deň

Jar sama posiela pozdravy,

Zvuk potokov a vtáčie trilky

Dáva k sviatku!

(V obrúčkach sú sady palíc Cuisenaire)

Chlapci, vyberte si 10 tyčiniek ľubovoľnej veľkosti a farby a vytvorte si svoj vlastný čarovný kvet.

Zábavný moment

Ráno na trávniku

Začali sme hru

Ja som snežienka, ty si sviňa

Postavte sa do nášho venca (kruh)

1,2,3,4 – (rozchádzať sa)

Roztiahnite kruh širšie.

A teraz sme prúdy,

Poďme si zabehať preteky (beh)

Ponáhľame sa rovno k jazeru,

Jazero bude veľké.

Dostaňte sa znova do kruhu

Poďme sa hrať na slnku.

My sme tie veselé lúče

Sme svieži a horúci.

Dávame svoje teplo

Čakáme na kvety, ktoré nás navštívia.

Naša tretia zastávka "snežienka"

Takže, chlapci, jar je úžasné obdobie. Vzrušuje pocity všetkých ľudí. Mnoho ľudí chce na jar spievať, smiať sa, písať poéziu a robiť dobré skutky. Mnoho ľudí to ťahá do prírody - vyhrievať sa na teplom slnku, cítiť vôňu rozmrznutej zeme, počúvať kvapky a zurčanie potokov, obdivovať prvý nežný kvietok.

IN: Kde sa objavujú snežienky?

D: Snežienky sa objavujú na rozmrazených miestach.

IN: Čo je to rozmrazená náplasť?

D: Rozmrazená škvrna je miesto, kde sa roztopil sneh a otvorila sa zem.

IN: Akú farbu majú snežienky?

D: Snežienky sú biele, modré, fialové, svetlomodré a fialové.

IN: Ľudové znamenie číta: « Prvý kvet láme ľady. Ako rozumiete tomuto prísloviu?

D: Deti vysvetľujú význam príslovia.

IN: Prečo sa táto kvetina volá snežienka?

D: Táto kvetina sa nazýva snežienka, pretože sa objavuje spod snehu.

IN: A tieto kvety majú tiež titulov: prvosienka, čemerice, sasanka, kvet- "Snehulienka". Teraz vás chcem požiadať, aby ste ukázali, ako sa objavujú snežienky.

Fizminutka "snežienka"

Kvetina spala a zrazu sa zobudila,

Už sa mi nechcelo spať.

Pohol sa, natiahol sa,

Vzniesol sa a letel.

náš prvé kvety

Okvetné lístky kvitnú.

Vetrík trochu dýcha,

Okvetné lístky sa kývajú.

náš prvé kvety

Okvetné lístky sa zatvoria.

Tiché zaspávanie

Pokrútia hlavami.

IN: Výborne! Pozývam vás, aby ste si prišli sadnúť k stolom, kde na vás čakajú zázraky.

Teraz sa pokúsime vyrobiť snežienku vlastnými rukami.

1. Ohnite štvorec na polovicu. Uvoľnite a zložte ľavý a pravý roh smerom do stredu. Spodný roh ohneme nahor. Spodné rohy modulu opäť ohýbame smerom k stredu. Potom každý okraj trochu zarovnáme a znova preložíme roh smerom k stredu, ale zastrčíme ho dovnútra. Rohy ohneme nahor. Modul otočíme. Prehnutím strán na polovicu výsledný rum neohneme, ale prevrátime na zadnú stranu modulu.

2. Pre každý kvet pripravíme 3 moduly. Vonkajšie okvetné lístky modulu umiestnime jeden do druhého. Zlepíme všetky 3 moduly. Dostaneme šálku kvetu.

3. Vopred sme si pripravili stonky. Kvet položte na stonku zo strany zahusťovania. Prilepíme kvetinu.

Spodná čiara. Reflexia.

Publikácie k téme:

Téma týždňa: „Vtáky“ Pondelok 16.11.2015 Ráno: Príjem a vyšetrenie detí. Ranné cvičenia pomáhajú zlepšovať zdravie detí.

Súhrn frontálnych priamych vzdelávacích aktivít v oblasti komunikácie v seniorskej skupine

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia

"Materská škola č. 4 kombinovaného typu mesta Boksitogorsk"

Zhrnutie GCD

v seniorskej skupine

mimovládna organizácia "Umelecký a estetický rozvoj"

"Primrosy"

Vyvinuté a realizované:

starší učiteľ

Ponomareva L.A.

Boksitogorsk

Cieľ: Vzbudiť záujem o prebúdzajúcu sa povahu jari.

1. Zaviesť jarné zmeny, dať predstavu o prvosienkach.

2. Pokračujte v oboznamovaní detí s netradičnou obrazovou technikou - plastilineografiou, naučte ich vytvárať expresívny obraz prenášaním objemu a farby.

3. Upevniť zručnosti detí pri práci s plastelínou - vaľkanie, sploštenie, rozmazanie použitého materiálu na podklad, vyhladenie hotových plôch.

4. Posilnite zručnosť detí pri práci so soľou - naneste lepidlo, posypte soľou, nechajte vsiaknuť, soľ vytraste na tácku.

5. Rozvíjajte jemnú motoriku rúk.

Vybavenie a materiály: vymeniteľné médiá s prezentáciou, hrubý kartón, súprava plastelíny, stoh, modelovacia doska, obrúsky na ruky, ilustrácia snežienky a schéma, lepidlo, soľ, podnosy.

Prípravné práce: učiť sa spevy a básne o jari, pýtať sa a riešiť hádanky o jari a jarných javoch, kresliť jar a prvosienky, pozerať prezentácie, čítať beletriu.

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: Chlapci, pozri, aký je dnes krásny jarný deň, príroda sa prebúdza zo spánku, nálada je veselá. Koľko hostí k nám dnes prišlo, pozdravme ich.

Vymyslel ho niekto jednoducho a múdro,

Pri stretnutí pozdravte „Dobré ráno!“

"Dobré ráno!" - Slnku a vtákom,

"Dobré ráno!" - usmievavé tváre.

A každý sa stane láskavým a dôveryhodným!

A dobré ráno potrvá až do večera!

Chlapci, dostali sme videolist, pozrime sa, od koho to je?

Deti: Poďme.

Snímka 1. Vychovávateľ: Od koho list prišiel, zistíme uhádnutím hádanky

Snímka 2.

Prichádzam s dobrotou

Dýcham teplo

Červená vo svetle slnka,

A volám sa... (jar).

Snímka 3. Jar. Záznam zvuku:

Vesna: Ahoj chlapci. Som rád, že ste ma spoznali, aké milé je stretnúť krásne, milé a šikovné deti.

Jar: Ale zaujímalo by ma, viete, ako sa volajú tri jarné mesiace? Pomenujte ich. (pauza)

Deti: marec, apríl, máj.

Jar: A poznáte príznaky jari?

Jar: Vymenujte znamenia jari. (pauza)

Deti: Slnko svieti častejšie a jasnejšie, sneh sa topí, potoky tečú, na zemi sa objavujú prvé rozmrazené fľaky, zvonia kvapky, obloha zmodrala, plávajú po nej biele obláčiky.

Vesna: Chlapci, ste takí dobrí, všímaví a už ste si všimli známky môjho príchodu. A preto vás pozývam ísť do jarného lesa. A sledujte prebúdzanie prírody.

Zatvorte spolu oči

Pripravte sa na cestu

A opakujte po mne

Doo-doo-doo - Kráčam po ceste,

Ta-ta-ta - to je krása,

Su-su-su - ocitli sme sa v lese.

Snímka 4. Vychovávateľ: Chlapci, pozrite sa, aké je to tu krásne. Aký čerstvý vzduch, poďme ho vdýchnuť.

Dychové cvičenia.

Učiteľ: Venujte pozornosť zvukom lesa, zmenám v prírode: Snímka 5. slnko jasne svieti, obloha je modrá, Snímka 6. sneh sa topí, Snímka 7. prúdy bežia Snímka 8. veselé kvapky zvonia, Snímka 9.Ľad sa topí a praská na riekach a jazerách. Tento jav sa nazýva drift ľadu, Snímka 10. púčiky napučiavajú Snímka 11. Objavujú sa prvé rozmrazené škvrny.

Deti: Hovorte a odpovedajte na otázky.

Snímka 12. pedagóg: Aby sme sa dostali na jarnú lúku, musíme vyriešiť hádanky. pripravený?

Vychovávateľ:

Kvety vyzerajú ako snehové vločky

Ako snehové vločky, biele a svetlé,

Ako snehové vločky, pôvabné, krásne,

Vetrík fúka pod vašou kontrolou.

Snímka 13.(Sasanka)

Snímka 14. Na zasnežených humnách,

pod bielou snehovou čiapkou,

Našli sme malý modrý kvietok,

Napoly zamrznutý, ledva živý.

Snímka 15. (Hepwood)

Snímka 16.Žltá, biela, modrá;

Na zemi rastú prázdne.

Jar má triky:

Rozkvitla... Snímka 17.(krokusy).

Snímka 18. Zlaté okvetné lístky

Krehká stonka.

Rozkvitnuté pri rieke

Slnečný kvet.

Prišiel len oblak

Okvetné lístky sa zmenšili.

Na zelených stonkách -

Okrúhle hrudky.

Snímka 19.(podbeľ)

Snímka 20.Úplne prvý, najtenší

Existuje kvetina s jemným menom,

Ako zvoniaca kvapka ahoj,

Volá sa.....

Snímka 21.(snežienka)

Snímka 22. pedagóg: Chlapci, pripomeňme si, aké kvety rástli na jarnej lúke ( 1,2,3,4,5 ), ako ich môžete nazvať jedným slovom?

Deti: Prvosienky. ( 6 )

Vychovávateľ: Akí sme skvelí kamaráti. Pomenovali sme všetky znamenia a vyriešili hádanky a teraz nastal čas začať tancovať. Počas okrúhleho tanca rýchlo vstaňte a zaspievajte si pieseň.

Fyzické cvičenie „okrúhly tanec“ ( zvukový záznam)

Snímka 23. Spring: Ach chlapci, urobili ste mi radosť, váš okrúhly tanec sa mi tak páčil, že vám chcem ukázať jednu úžasnú čistinku, kde rastú moje obľúbené kvety. Snežienky. Chlapci, je čas, aby sme sa rozišli, vy do škôlky a ja na jarné záležitosti.

Zatvorte spolu oči

Pripravte sa na cestu

A opakujte po mne

Doo-doo-doo - Kráčam po ceste,

Ta-ta-ta - to je krása,

Doo-doo-doo - ocitli sme sa v záhrade.

Snímka 24. Vychovávateľ: Chlapi, keď sme v škôlke spievali a tancovali, už sme sa našli. Oh, problémy, problémy, problémy.

Navštívili sme les,

Ale kytica nebola vyzbieraná.

Toto sú prvé kvety

Bezprecedentná krása.

Pôjdem na čistinku

A vyberiem si snežienky,

Prinesiem vám ich do skupiny,

Taká krása.

Deti: Kvety sa nedajú trhať, sú uvedené v Červenej knihe, bez cibuľky uschnú, príroda sa nedá ničiť.

Vychovávateľ: Čo máme robiť, čo máme robiť, ako si môžeme uchovať spomienky na snežienky.

Deti: Odfoťte, nakreslite, vytvarujte, vytvorte aplikáciu...

Učiteľ: Pozri, Spring nám zanechal nejaké stopy, aké sú?

Deti: Fotografia a schéma.

Pedagóg: Prečo si myslíte, že sa táto konkrétna kvetina volala „snežienka“?

Deti: Pretože vyrastá spod snehu.

Skontrolujte pripravený materiál a schému.

Učiteľ vysvetľuje, ako robiť prácu.

1. Stonky. Na začiatku práce vyvaľkajte tri tenké dlhé klobásy zo zelenej plastelíny a pripevnite ich k základni, pričom načrtnite budúce zloženie (stonky môžu byť umiestnené rovno, môžu byť rôzne vysoké, so sklonenou hornou časťou).

2. Listy. Listy snežienky sú dvoch typov: veľké, predĺžené, umiestnené na spodnej časti stoniek a malé - v hornej časti stonky.

Veľké listy. Rozvaľkajte dlhú hrubú zelenú klobásu, rozdeľte ju na tri časti do stohu, každú postupne splošte prstami, naostrite na oboch stranách, potom umiestnite listy na spodok stoniek, vyrovnajte a pripevnite k základni.

Malé listy. Vykonávajú sa na rovnakom princípe ako veľké listy, len menšie. Hotové listy položte na vrchol stoniek a zľahka ich pritlačte k základni bez toho, aby ste ich príliš sploštili.

3. Kvety. Najprv vyvaľkajte hrášok zo zelenej plastelíny a na konci hornej časti stonky ho vyrovnajte; získate časť rastliny nazývanú sepal, ktorá spája kvet a stonku.

Potom začnite vyrábať okvetné lístky snežienky: zrolujte bielu (modrú) klobásu, rozdeľte stoh na tri rovnaké časti, z ktorých každá ukazuje na konce, ako listy. Usporiadajte kvet z hotových okvetných lístkov nasledovne: spojte dva okvetné lístky s hrotmi na sepaloch a nakloňte horné hroty doprava a doľava, umiestnite tretí okvetný lístok medzi prvé dva do stredu a zľahka ho pritlačte k základni, bez prílišného sploštenia.

Teraz nanesieme lepidlo a bohato posypeme soľou, a kým dielo zaschne, necháme prsty odpočívať:

Zahrievanie prstov „Kvet“:

Na čistinke vyrástol jemný kvietok,

(Paže vo zvislej polohe, dlane stlačené k sebe,

okolo prstov.)

V jarné ráno som otvoril okvetné lístky.

(Roztiahnite prsty do strán)

Krása a výživa pre všetky okvetné lístky

(Rytmický pohyb prstov k sebe a od seba.)

Spoločne rastú korene pod zemou.

(Položte dlane chrbtom rúk na stôl, roztiahnite prsty)

Hotové práce sú zavesené na doske.

Deti: „Snežienky“, Ladonshchikov

Slnko zohrialo vianočný stromček,

Borovice a mŕtve drevo.

Odvážne vošli na čistinku

Prvé snežienky.

Narovnaný, rozkvitnutý

Tieto dni sú jarné

Deti nežnej zeme -

Na prekvapenie všetkých.

Stoja na rozmrazenom mieste,

Hojdajú sa vo vetre,

Ako hviezdy horia,

Usmievajú sa na les.

Zhrnutie lekcie

Učiteľ: Pozrite sa, aké nádherné snežienky máme. Teraz nás snežienky potešia po celý rok. Kam sme dnes boli a čo sme videli? Páčilo sa ti to?