OTVORENÉ
Zavrieť

Poznámky k lekcii. Téma: Privlastňovacie prídavné mená „Hádaj, koho to sú chvosty“ - Abstrakt. Zhrnutie logopedickej hodiny privlastňovacie prídavné mená Téma: „Filologický rozbor textu ako cesta k úspešnému rozvoju kompetencií žiakov v oblasti ruštiny

Téma: Privlastňovacie prídavné mená.

Cieľ: upevniť zručnosť praktického používania privlastňovacích slov v reči
prídavné mená, koordinovať ich s podstatným menom.

Úlohy:

1. Aktivujte a ujasnite si slovnú zásobu na témy: „Domáce zvieratá“, „Divoké zvieratá“, „Zimné vtáky“, „Sťahovavé vtáky“;

2. Posilniť schopnosť detí vytvárať slovné spojenia s daným slovom; 3. Automatizujte zvuk [y] v nezávislom a slobodnom prejave;

4. pestovať v deťoch priateľský vzťah k rovesníkom, rozvíjať schopnosť vzájomnej spolupráce;

5.Rozvíjať pamäť, sluchovú a zrakovú pozornosť, logické myslenie;

Priebeh lekcie.

p/p

Etapy lekcie.

Pracovné metódy.

Org moment.

Všetky deti sa zhromaždili v kruhu

Som tvoj priateľ a ty si môj priateľ

Chytíme sa pevne za ruky

A usmejme sa na seba.

Psychologická nálada.

Deti stoja v kruhu. Logopéd pristúpi ku každému dieťaťu s vejárom obrázkov a vyzve ho, aby si vybralo jeden obrázok. Ďalej logopéd prikáže deťom, aby pomenovali zviera alebo vtáka zobrazené na obrázku a zapamätali si obrázok až do konca hodiny. Logopéd pomenúva len všeobecné slovo (domáce zvieratá, vtáky, divé zvieratá). Deti musia vyzdvihnúť príslušný obrázok a pomenovať ho. Napríklad:Mám losa.

Divoké zviera losaatď. Potom deti odovzdajú svoje obrázky logopédovi a zaujmú miesta pri stoloch.

Artikulačná gymnastika.

Súbor cvičení na rozvoj artikulačných vzorcov pískavých zvukov: „trestajte neposlušný jazyk“, „lopatka“, „hojdanie“, „prešľapy jazyka cez zuby“, „umývajme si zuby“, „ryha“, „pohár“, „ sklápač, šmýkačka, šmýkačka, či mačička sa hnevá, navijak, nácvik vydávania zvuku a ,,dať loptičku do bránky“, „fúkať slamkou“, „kto poženie loptu“ ďalej“, „odfúknuť snehovú vločku“, „búrka v pohári“, „plot“, „roh“, „rúrka“, „plot“ – „roh“ – „rúrka“, cvičenia na vyslovovanie hlások t-s.

Práca na téme

Obrázky zvierat a vtákov sú zobrazené na tabuli na pravej strane a chýbajúce časti sú zobrazené na ľavej strane.

Logopéd upozorňuje deti na to, ako rôzne zvieratá a vtáky rôzne pomenúvajú časti tela. Poskytujú sa príslušné vzorky. Napríklad:

Toto je kravský chvost, koho to je? - Toto je kravský chvost.

Toto je líščí chvost, koho to je? - Toto je líščí chvost.

Toto je chvost veveričky, koho to je? - Toto je veveričí chvost.

Toto je medvedí chvost, koho to je? - Toto je medvedí chvost. Atď.

Deti opakujú vety v zbore a jednotlivo:"Je to medvedí chvost."Názvy ostatných častí tela, zvierat a vtákov sa vyslovujú podobne: Logopéd intonačne zdôrazňuje súvislosť medzi otázkami Čí? koho? a prídavné mená mužského a ženského rodu.

Cvičenie na rozvoj motorických schopností.

Poďme sa hrať v zoo.

1-2 1-3 1-4 1-5

Moja matka a ja sme boli vo zverinci, (pravá ruka)

1-5 1-4 1-3 1-2

Navštívili sme tam zvieratá.(ľavá ruka)

1-2 1-3 1-4 1-5

V tomto svete je každý dôležitý

1-5 1-4 1-3 1-2

Ukážeme vám všetky zvieratká. -

Žirafa s dlhým krkom

(natiahnite krk, sklopte ramená)

Pôsobí ako gróf.

Vyzerá vľavo, vyzerá vpravo:

(otočte hlavu doľava a doprava)

Existuje tiger alebo boa constrictor;

Je na oblohe lietadlo, (zdvihneme hlavy)

Pod nohami hrocha. (sklopíme hlavy)

A otočí hlavu - (otočí hlavu)

Vyhľadáva konáre s listami.

Rozvoj sluchového vnímania.

Keď začujete zvuk [s], zdvihnite ruku.

Keď počujete slová so zvukom [s], zdvihnite ruku.

Pomenujte prvú hlásku v slovách: Sumec, seno, Saša, cukor, slama. Keď počujeme zvuk [s], tlieskame rukami. Logopéd vyslovuje množstvo hlások: [s], [o], [z], [s], [s], [z], [s].

7 .

Rečový materiál.

Výslovnosť vety:

Sa-sa-sa, v lese behá líška.

Tak-tak-tak, líška váľa koleso.

Su-su-su, videl som v lese líšku.

Sy-sy-sy, líška má krásny chvost.

Fáza konsolidácie

1. Hra „Kto uhádne prvý?“ (pre rozvoj logického myslenia)

Logopédka hlási, že k nám mala prísť mačka na hodinu, ale prišla s predstihom a nechala nám obálku s úlohami. Táto obálka je na stole učiteľa. Obálka obsahuje malé obálky pre každé dieťa. Logopéd rozdáva deťom obálky s nastrihanými obrázkami. Pri počte „jeden“ - obrázky sa vyberú z obálok, pri počte "dva" sa vyložia na stôl, pri počte "tri" - určí sa, kto potrebuje ktorý chýbajúci obrázok.

Napríklad: Potrebujem mačací chvost (konská tvár, vrana zobák atď.)

2. Logopéd navrhuje vypočuť si hádanku.

Stromy hopkajú a hopkajú a orechy cvakajú a cvakajú.“(Veverička)

Dieťa, ktoré odpovie správne, si nasadí masku veveričky a na čarovný strom zavesí girlandy pozostávajúce z obrysových obrázkov zvierat a vtákov. Deti si pamätajú, ktorý z nich kde býva, a prikladajú kartičky podľa obrysových vzoriek správnej odpovede: Medveď býva v brlohu. Toto je medvedí brloh; líška žije v diere. Toto je líščia diera atď.

Najprv deti zopakujú odpovede po logopédovi a potom samostatne pomenujú domov zvieratiek a vtákov so zameraním na otázky: Komu? koho? koho? - veveričia dutina, psí búdka, lastovičie hniezdo a pod.

Spodná čiara.

Loptová hra

Deti stoja v kruhu, logopéd je v strede. Pri hádzaní loptičky dieťaťu vymenúva privlastňovacie prídavné mená z tých, ktoré sa nacvičovali na hodine. Dieťa, ktoré vracia loptu, vyslovuje kombináciu s týmto slovom. Napríklad:

Havran - vrana zobák;

Duck - kačací chvost;

Jeleň - tvár jeleňa;

Bearish - medvedí torzo;

Baran — baranie tvár.

Lekcia č.1. Téma: Vzťahové prídavné mená.

Ciele: rozvíjať schopnosti tvorby slov. Cvičenie v tvorení vzťažných prídavných mien, rozvíjanie zrakovej a sluchovej pamäte. Rozvíjajte schopnosti sebaovládania.

Vybavenie: vrecká z obilnín, sušeného ovocia, rezancov; obrázky predmetov, hračka alebo obrázok s obrázkom Carlsona, lopta.

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.

Logopéd sa pýta detí, či poznajú rozprávku o Carlsonovi a žiada ich, aby stvárnili nahnevaného, ​​smutného, ​​veselého Carlsona. Logopéd ukazuje Carlsonovu hračku a hovorí, že k nim prišiel na lekciu.

2. Učiteľka povie deťom, že dnes sa budeme rozprávať o tom, čo má Carlson veľmi rád, čo sa dá pre neho pripraviť z výrobkov.

3. Didaktická hra „Hádaj, čo je v taške.“

Deti majú na stoloch malé plastové vrecká s rôznymi cereáliami, rezancami, želé a sušené ovocie. Deti hmatom určia, čo je vo vrecúšku, potom povedia, čo sa dá z týchto produktov pripraviť. (Pohánka, ryža, jačmeň, perličková kaša; vermicelli polievka; ovocné želé; jablkový, hruškový, marhuľový kompót.)

4. Didaktická hra „Nájdi ďalší obrázok“

Panely zobrazujú obrázky jedla a iných položiek. Deti musia povedať, z čoho sa jedlo nedá pripraviť, a odstrániť ďalší obrázok. Hra sa opakuje 2-3 krát.

5. Fyzické cvičenie. "Lietanie s Carlsonom."

Deti pobehujú okolo skupiny a vykonávajú krúživé pohyby rukami ako vrtuľa.

6. Didaktická hra „Povedz to jedným slovom“.

Deti stoja v kruhu. Logopéd vysvetľuje, že ten, komu sa hodí lopta, musí odpovedať jedným slovom. Učiteľ hodí loptu a povie nasledujúce frázy:

  • brusnicový nápoj - brusnica,
  • jablkový koláč - jablko,
  • želé s jahodami - jahoda,
  • slivková šťava - slivka,
  • hruškový džem - hruškový džem,
  • tvarohový kastról - tvaroh,
  • jablková šťava – jablková šťava.

7. Vytváranie návrhov na základe obrázkov predmetu.

Na detských stolíkoch sú obrázky ovocia, zeleniny a potravín. Logopéd ponúka Carlsonovi „chutné“ návrhy.

8. List od Carlsona.

Logopéd vytiahne list a povie, že Carlson urobil veľa chýb. Požiada deti, aby opravili svoje chyby:

  • Mama kúpila jablkový džús (jablkový džús).
  • Misha jedla jahodovú zmrzlinu (jahodová zmrzlina).
  • Babička robila čerešňový džem (čerešňový).
  • Otec kúpil lipový med (lipový med).

9. Zhrnutie vyučovacej hodiny.

Hodnotenie aktivít detí. Carlson pohostí deti sladkosťami, rozlúči sa a odletí.

Lekcia č.2. Téma: Privlastňovacie prídavné mená.

Cieľ: tvoria privlastňovacie prídavné mená od podstatných mien. Rozvíjať pamäť a myslenie. Rozvíjať schopnosť porozumieť a dodržiavať pokyny logopéda.

Vybavenie: námetové obrázky zobrazujúce divú zver, model lesa, loptu, obrázok škriatka.

Priebeh lekcie:

1. Organizačný bod:

Logorytmické cvičenie: pomocou ľavej ruky deti ohýbajú prsty pravej ruky, začínajúc palcom:

Veverička sedí na vozíku

Predáva orechy:

Malá líščia sestra,

Vrabec, vlk,

Tučnému medveďovi,

Zajačik s fúzmi.

Logopéd sa pýta, o kom sa hovorí v riekanke, kto je ten zvláštny.

3. Na stole logopéda je model lesa (vianočné stromčeky, stromčeky). Logopéd hovorí, že v lese je nešťastie. Malý goblin menom Leshik sa naučil čarovať a pomiešal všetky časti tiel zvierat. Logopéd hovorí deťom, že zvieratká vás žiadajú, aby ste opravili chyby a nastolili poriadok v lese.

3. Logopéd ukazuje časť tela spoza obrazovky a pýta sa pomenovať: čí chvost, čí hlava, čí rohy? Ak dieťa odpovedalo správne, učiteľ ukáže hračku a povie dieťaťu, že pomohol zvieratku nájsť jeho časť tela.

4. Didaktická hra „Čí stopy?“

Logopéd ukazuje obrázok so stopami zvierat a hovorí, že Leshik nevie, koho stopy to sú, a žiada ho, aby mu pomohol. Učiteľ ukazuje a pýta sa: "Čí stopy?" (Líška, zajac, vlk, medveď atď.).

5. Fyzické cvičenie. Loptová hra.

Učiteľ hodí deťom loptu a požiada ich, aby pomenovali časť tela zvieraťa, ktorú logopéd označuje:

  • medvedia hlava je... medvedia,
  • veverička má veveričie uši,
  • vlk má vlčí chvost,
  • Líška má líščie labky,
  • jelene majú jelene parohy atď.

6. Didaktická hra „Pomenujte časti tela“

Na detských stolíkoch sú umiestnené obrázky predmetov znázorňujúce voľne žijúce zvieratá. Deti pomenúvajú všetky časti tela zvieratka. (Líščia hlava, líščí chvost, líščia tvár atď.)

7. Didaktická hra „Hádaj čí kroky.“

Logopéd vydáva určité zvuky, čím vytvára obraz zvieratiek, a žiada ich, aby uhádli, koho kroky deti počujú. (Medveď, zajac, jeleň atď.)

8. Zhrnutie vyučovacej hodiny.

Hodnotenie aktivít detí. Leshik rozdáva deťom motivačné oriešky.

Abstrakt GCD č. 38. Slovotvorba.
Privlastňovacie prídavné mená
Lexikálna téma: DIVOČIE ZVIERATÁ NAŠICH LESOV
Programové úlohy: naučiť sa tvoriť privlastňovacie prídavné mená pomocou vizuálnej opory vo forme predmetov a obrázkov (predmet, predmet);
naučiť sa správne odpovedať na otázky: KOHO? KOHO? KOHO? KOHO?
naučiť sa presne vyberať privlastňovacie prídavné mená a zaraďovať ich do fráz a viet;
aktivovať slovnú zásobu na predtým preštudované lexikálne témy;
Vybavenie: Panel „Les“ s obrázkami obydlí divých zvierat s otvormi; obrysové monochromatické obrázky voľne žijúcich zvierat: vlk, líška, zajac, medveď, veverička; obrysové stopy zvierat; obrázky: zajačie uši trčiace spoza stromu, líščí chvost spoza pňa, uši veveričky z priehlbiny, vlčie labky z jamky, kresby k hre „Kto má koho?“; farebné obrysové obrázky zvierat, bábätiek; GCD pohyb:
1. Organizačný moment.
Deti stoja v kruhu. Logopéd pristúpi ku každému dieťaťu s vejárom obrázkov a vyzve ho, aby si vybralo jeden obrázok. Ďalej logopéd prikáže deťom, aby pomenovali zviera alebo vtáka zobrazené na obrázku a zapamätali si obrázok až do konca hodiny. Logopéd pomenúva len všeobecné slovo (domáce zvieratá, vtáky, divé zvieratá). Deti musia vyzdvihnúť príslušný obrázok a pomenovať ho. Napríklad: Mám losa.
Los je divoké zviera atď. Potom deti odovzdajú svoje obrázky logopédovi a zaujmú miesta pri stoloch.
2. Prstová gymnastika:
Starší cieľ kráča: dupať, dupať, dupať.
Medveď dvíha nohy: dupať, dupať, dupať.
(Stomp).
Stredný medveď dobieha: klop – klop-klop.
A udrie do rúk: tlieskať - klop-tlieskať.
(tlieska po pravom a ľavom líci.)
Najmladší medveď sa ponáhľa:
facka — facka — facka.
Medveď špliecha cez kaluže:
facka — facka — facka.
(Dlaňami si udrite kolená.)
3. Etapa tréningu s použitím frontálneho obrazového materiálu.
Obrázky zvierat a vtákov sú zobrazené na tabuli na pravej strane a chýbajúce časti sú zobrazené na ľavej strane.
Logopéd upozorňuje deti na to, ako rôzne zvieratá a vtáky rôzne pomenúvajú časti tela. Poskytujú sa príslušné vzorky. Napríklad:
Toto je zajačí chvost, koho to je? - Toto je zajačí chvost.
Toto je líščí chvost, koho to je? - Toto je líščí chvost.
Toto je chvost veveričky, koho to je? - Toto je veveričí chvost.
Toto je medvedí chvost, koho to je? - Toto je medvedí chvost. Atď.
Deti zborovo aj jednotlivo opakujú vety: „Toto je medvedí chvost“ atď. Intonácia logopéda zdôrazňuje súvislosť medzi otázkami Čí? koho? a prídavné mená mužského a ženského rodu.
4. Praktické používanie privlastňovacích prídavných mien, rozvoj zrakového vnímania.
Logopéd. Pozrite sa pozorne, sú všetky zvieratá na svojom mieste?
(Deti sa pozerajú na kresby.)
Logopéd. V koho dutine sedí líška?
deti. Líška sedí vo veveričke.
Logopéd. V ktorej diere treba poslať líšku?
deti. Líšku treba poslať do líščej nory.
Logopéd. V koho diere spí medveď?
deti. Medveď spí v líščej nore.
Logopéd. Kam pošlete medveďa?
deti. Pošlem medveďa do medvedieho brlohu. (Atď.)
5. Hra „Čí stopy?“
(Na podlahe sú stopy zvierat. Idú rôznymi smermi.) Logopéd. Čie sú to stopy, vám pomôžu uhádnuť samotné zvieratká.
Deti s logopédom sledujú stopy a približujú sa k prvému obrázku: spoza pňa trčí líščí chvost. Logopéd. Koho je to chvost? deti. Toto je líščí chvost. Logopéd. Koho stopy sme sledovali? deti. Išli sme po stopách líšky. (Takto nájdu zajaca, vlka, veveričku.) Logopéd. Koho stopy nevidno v zime v lese? deti. Medveď, ježko. Logopéd. prečo? (Deti vysvetlia.) Konsolidácia.
6. Hra „Kto má koho?“
Logopéd prikladá na flanelograf obrysové obrázky divých zvierat. Na koberci sú farebné obrysové obrázky mláďat: zajac, veverička, medvedica, líška, vlčiak.
Logopéd. kto je zajac?
deti. Zajac má zajačie mláďa (priložte obrázok mláďaťa vedľa zajaca). Logopéd. Koho je to dieťa? deti. Toto je zajačie mláďa. (Atď.)
7. Fyzické cvičenie.
Veverička sedí na vozíku (striedavo tlieskajte dlaňami a striedavo udierajte päsťami do seba)
Predáva orechy.
K malej líščej sestre (Ohnite prsty jeden po druhom, začnite palcom)
Vrabec, sýkorka,
Tučnému medveďovi,
Zajačik s fúzmi.
Komu v šatke, (Rytmické plieskanie dlaní a úderov päsťami).
Koho to zaujíma,
Koho to zaujíma?
8. Etapa upevňovania získaných vedomostí na individuálnom obrazovom materiáli.
Každé dieťa má na stole obrázok divého zvieraťa, povedzte, koho chvost, labky, hlava atď.
9. Hra „Hádaj kto?“
Uhádnite zviera na základe obrysového obrázka.
10. Zhrnutie, hodnotenie aktivít detí.
Výsledky sú sčítané a aktivity detí sú hodnotené.
Logopéd zhrnie hodinu a deti, ktoré pracovali aktívnejšie ako ostatné, odmení slniečkom.

Oľga Viktorovna Gorjačevskaja
Súhrn vzdelávacích aktivít na rozvoj reči „Privlastňovacie prídavné mená“

Zhrnutie vyučovacej hodiny v prípravnej logopedickej skupine.

Téma: Privlastňovacie prídavné mená.

Ciele:

Nápravné a vzdelávacie: zlepšenie schopnosti tvorby slov, posilnenie schopnosti detí vytvárať privlastňovacie prídavné mená od podstatných mien;

upevňovanie, spresňovanie a rozširovanie poznatkov o voľne žijúcich zvieratách.

Nápravné a rozvojové: rozvoj pozornosti a pamäti;

rozvoj verbálneho a logického myslenia

Nápravné a vzdelávacie: rozvíjanie záujmu o živú prírodu;

formovanie dobrej vôle a iniciatívy počas vzdelávacích aktivít.

Vybavenie: tematické obrázky divokých zvierat, „lahôdky“, návody k hrám „Kto žije kde“, „Nakŕmte zvieratá“, „Čí stopy?“, „Zázračné zviera“.

Pokrok:

Organizovanie času.

Prstová rečová hra „Ahoj“ (na motívy básne T. Sikachyovej)

Logopéd: Všade pozdravujem -

Doma aj na ulici,

Dokonca hovorím "Ahoj"

Som sused...

Logopéd a deti:. kura (Deti ukazujú „krídla“)

Ahoj, zlaté slnko! (Ukáž slnko)

Dobrý deň, modrá obloha! (Ukáž oblohu)

Dobrý deň, voľný vánok! (Zobraziť "vánok")

Dobrý deň, malý dub! (Zobraziť "dub")

Dobrý deň, ráno! (Gestom doprava)

Dobrý deň! (Gestom doľava)

Nie sme príliš leniví pozdraviť! (rozpažte obe ruky do strán)

Chlapci, ako úžasné to pre vás a mňa fungovalo! Páčilo sa vám pozdraviť sa poéziou? (Odpovede detí). S kým sme sa ešte nepozdravili? (Odpovede detí).

1. Stanovenie cieľa vyučovacej hodiny.

Pozrite sa pozorne a pomenujte, kto je nakreslený na tomto obrázku? (líška, medveď)

Pomenujte ich jedným alebo dvoma slovami. (šelmy, divoké zvieratá)

Prečo sa tieto zvieratá nazývajú divé? (Žijú v lese, boja sa ľudí, dostávajú si vlastné jedlo a stavajú si domy)

Dnes si zaspomíname a dozvieme sa veľa zaujímavého o divých zvieratách.

Budeme pokračovať aj v správnych odpovediach na otázky: Koho? koho? koho?

Pozorne počúvajte otázky

A potom úžasne odpovedzte.

koho? koho? koho?

Vyslovte svoje odpovede v rýmoch.

koho? - Líška. koho? - Zajac. Musíte jasne vysloviť koniec pomenovaného slova.

2. Didaktická hra „Zoo“.

A teraz si zahráme „Zoo“. V zoo sú všetky zvieratá v klietkach. Čia je to bunka? (líška)

Analogicky deti nazývajú bunky vlka, veveričky, zajaca, jeleňa, medveďa, rysa a losa ako privlastňovacie prídavné mená. - Medzi koho klietkou je líščia klietka? – Klietka pre líšku stojí medzi veveričkou a vlkom.

3. Didaktická hra „Čí klietka je prázdna?“

Zavri oči, vypustím jedno zo zvieratiek z klietky. Čia klietka je prázdna?

4. Hra „Nakŕmte zvieratá“.

Potom však prišiel čas obeda, všetkým zvieratkám sa donieslo jedlo.

Sú to mrkva, tráva, orechy, mäso, bobule. Rozdeľme jedlo správne.

Koho jedlo sú maliny? - Medvedí.

Orechy - veverička.

Mrkva je zajac.

Mäso - vlk, líška, rys.

Tráva je jelenia tráva.

5. – Teraz poďme do lesa.

Fyzické cvičenie „Autobus“(disk E. Železnovej „Aerobik pre deti“ stopa 1)

6. Hra „Čí stopy?“

Takže ty a ja sme sa dostali na lesnú čistinku. Pozrite sa bližšie a počúvajte. Čo počuješ? Čo vidíš? (Je tu ticho. Sú tu zelené jedle. Stopy v snehu niekam vedú.)

V lese je vlastný život. V zime je v lese zima a hlad. Zvieratá pri pohybe zanechávajú stopy v snehu. Koho sú tieto stopy? - Zajac. Ako si uhádol? Sledujme očami, kam tieto stopy vedú. Čo to je? (Bush) Koho dom je podľa vás ten Bush? (Zajac). Pozri, niečo tu je. Čo to je? (Hrudka) Na hrbolčeku je poznámka. Tento les s nami zdieľa svoje tajomstvá. (Prečo sa zajac nazýva šikmý? - Jeho oči nie sú v strede papule, ale sú umiestnené po stranách a zviera môže vidieť, čo sa deje zboku a dokonca aj zozadu. Ani vlk, ani líška nepozorovane sa k nemu priplížiť).

Koho sú tieto stopy? – Veverička (vlk, líška, jeleň). Kam vedú? (Toto je veveričia dutina, vlčia nora, medvedia nora, líščia nora).

Sadneme si na pníky, oddýchneme si, započúvame sa do lesa.

Vlk (vytie vlka v nahrávke). V lese je často počuť smutné zavýjanie vlka. Každý vlk má svoj jedinečný hlas a podľa hlasu sa už z diaľky spoznávajú. Vlci nielen vyjú na mesiac, sťažujú sa na hlad a chlad, nie, svojim vytím sprostredkúvajú svojim príbuzným dôležité správy o koristi, hlásia, že lesné územie je už obsadené ich svorkou. A vodca vlčej svorky má najsilnejší a najhlasnejší hlas. Všetci ho musia počúvať!

Veverička (veverička „klape“ - záznam) Hlavnou pýchou veveričky je jej chvost! Ozdobí, zahreje ju v daždivých dňoch, pomôže jej pri skákaní. Po načechraní chvosta ako padáku veverička ľahko a voľne lieta z vetvy na vetvu. Ovláda svoj chvost ako volant.

Líška – Prečo je srsť na špičke líščieho chvosta biela? Keď sa za súmraku v hlbokom lese rozbehnú mláďatá líšok za matkou, biely koniec chvosta im slúži ako vodítko, aby sa nestratili a nezablúdili. Preto si líška chráni chvost.

Medveď. Kráča tak ticho, že mu pod nohami nepraskne ani jedna vetvička. Ľudia tiež nazývajú medveďa „bosým mužom“. Medveď má bosé nohy, cíti s nimi každý kamienok, každý hrbolček a dokáže sa potichu a nepozorovane priplížiť. Hoci medveď pôsobí nemotorne, beží rýchlo, vie robiť veľké skoky, obratne šplhá po stromoch a dobre pláva.

Chlapci, prečo tam nie sú medvedie stopy? (V zime medveď spí.)

7. - Posaďme sa na svoje miesta. Zobrali sme ďalekohľad a rozhliadli sa. Kto je to?

Didaktická hra „Nepochopiteľné zviera“

Pozerám - neverím vlastným očiam:

Aký druh vtáka, aké zviera?

Deti: Toto zviera má líščí chvost, zajačie uši, telo medveďa atď.

8. "Les nás pustí, ak odpovieme na jeho otázky."

Loptová hra „Pomenujte časti tela“

Ten, kto dostane loptu, musí správne pomenovať ktorúkoľvek časť tela zvieratka, ktorú pomenujem. Napríklad: líška - líščí chvost, zajac - zajačie labky atď.

9. Zhrnutie hodiny, hodnotenie aktivít detí.

- Tu sme v našej vlastnej skupine. Čo nové ste sa dnes naučili? Potešili ste ma svojimi odpoveďami. Každý z vás sa niečím vyznamenal. Vedeli ste počúvať odpovede svojich priateľov a boli ste priateľskí. Preto som rád, že vám môžem dať darček. Čo to je? Kto ti dal taký darček? (Deti dostanú košík lieskových orieškov).

Publikácie k téme:

Súhrn priamych vzdelávacích aktivít o kognitívnom a rečovom rozvoji „Dve veselé husi“ Súhrn priamych vzdelávacích aktivít na kognitívny a rečový rozvoj v 1. juniorskej skupine č. 2 „Dve veselé husi“ Použité.

Súhrn priamych vzdelávacích aktivít na rozvoj reči v druhej juniorskej skupine „Sound [B]“ ZHRNUTIE PRIAMYCH VZDELÁVACÍCH AKTIVÍT NA ROZVOJ REČI 1. Téma: Pestovanie zvukovej kultúry reči. Zvuk [B]. 2. Základňa.

Súhrn priamych výchovných aktivít na rozvoj reči v prípravnej školskej družine Téma: „A každý už od malička vie, že neexistuje lepší darček ako kniha.“ Lekcia v rámci projektu „Knihy a knižnice“ Obsah programu: Pokračovať.

Súhrn priamych vzdelávacích aktivít na rozvoj reči „Jeseň“ Súhrn priamych vzdelávacích aktivít Téma: Jeseň Smer: reč Ciele: gramaticky správne postaviť reč; rozvíjať.

Súhrn vzdelávacích aktivít o rozvoji kognitívnych schopností a reči „Na návšteve u Červenej čiapočky“ 1. Vysvetlivka 1.1 Význam Materská škola plní dôležitú funkciu prípravy detí na školu. Na to, aká je kvalita.

Zhrnutie organizácie vzdelávacích aktivít o rozvoji reči Etapy priamej výchovno-vzdelávacej činnosti Obsah etáp 1. Stanovenie cieľa. - OD forma: GCD-vzájomné učenie - Vzdelávacia oblasť:.

Súhrn organizovaných vzdelávacích aktivít o kognitívnom a rečovom vývine detí SYNOPSA organizovaných vzdelávacích aktivít o kognitívnom a rečovom vývine detí pomocou mnemotechnických tabuliek na tému: „Premisa.

Prehľad organizovaných vzdelávacích aktivít o rozvoji reči pre deti vo veku 5–7 rokov „Záhrada“ Téma: „Záhrada a zeleninová záhrada“ 1. Náučné a vzdelávacie: – ujasniť si slovnú zásobu na tému „Záhrada a zeleninová záhrada“; – upevniť schopnosť zvýrazniť tú prvú.

mimovládna organizácia "Rozvoj reči"

Použité technológie: „Niťková terapia“, „Rozprávková terapia“, „Technológia herného vyučovania koherentnej reči pre deti so špeciálnymi potrebami“, „Šetrenie zdravia“.

Cieľ:posilňovanie tvorenia privlastňovacích prídavných mien.

Úlohy:

Nápravné a vzdelávacie:

  1. Aktivujte si slovník na tému: „Divoké zvieratá“.
  2. Posilnite obsah rozprávky „Teremok“.
  3. Naučiť porozumieť a vyjadrovať emocionálne stavy rozprávkových postáv.

Nápravné a vývojové:

  1. Rozvíjať všeobecné rečové schopnosti (zvuková výslovnosť, intonačná expresivita reči).
  2. Rozvoj jemných motorických schopností.
  3. Rozvoj všeobecných pohybových schopností.
  4. Rozvoj logického myslenia, pamäti, dobrovoľnej pozornosti, predstavivosti.

Nápravné a vzdelávacie:

1. Pestujte záujem o hodiny, vytrvalosť a presnosť.

2. Pestujte v sebe túžbu pomáhať si, prísť na pomoc, keď má priateľ ťažkosti.

3. Podporovať telesnú výchovu (prevencia únavy).

Vybavenie:

Obraz zobrazujúci „neviditeľné zviera“;

Figúrky zvierat vyrobené z nití (medveď, myš, veverička, vlk, líška, žaba, ježko, zajac);

Kruhy pokoja so sadou kariet „Kto žije kde“;

Samostatné flanelografy, nite, su-jok;

Jednotlivé sady kariet zobrazujúce emocionálne stavy.

Priebeh lekcie

1. Organizačný moment „Dobré popoludnie“

– Pozri, aké je za oknom zamračené a aká je smutná nálada. Teraz vám dám „dobré popoludnie“ a všetci sa budú hneď cítiť veselšie.

Logopéd vloží prvému dieťaťu do rúk „dobré popoludnie“, potom si ho deti odovzdajú medzi sebou.

- Dobré popoludnie, Ilyusha.

2. D/U „Nevidené zviera“

– Pozrite sa na zaujímavý obrázok, ktorý som vám priniesol. Povedz mi, koho časti tela poznáš.

(Medveďovo telo, myší chvost, veveričí chvost, líščie labky, žabie labky, ježkova hlava, zajačie uši, vlčia tlama.)

Ako je známe, na stôl sú umiestnené figúrky zvierat vyrobené z nití.

3. Hádanie hádanky.

Ak uhádnete hádanku, zistíte, z ktorej rozprávky tieto zvieratká pochádzajú.

Nie je ani nízky, ani vysoký.

A nie je zamknutý.

Všetko z guľatiny a dosiek Stojí na poli... (teremok).

– Sú všetky tieto zvieratá z rozprávky „Teremok“. Kto je ten zvláštny? (Veverička.)

No nech aj ona zostane u nás ako hosť.

4. D/u „Koho, koho, koho“

- Pozorne sa pozrite na tieto zvieratá a povedzte:

– Koho labky sú najzelenšie? – žaba;

– Koho uši sú najdlhšie? – zajac;

– Koho zuby sú najostrejšie? – vlk;

– Koho labky sú najsilnejšie? – medvedí;

– Koho chrbát je najpichľavejší? – ježko;

– Koho kožuch v zime zošedne? - veverička.

5. Lekcia telesnej výchovy „Veveričky robia cvičenia“

Teraz sa ty a ja staneme veveričkami.

6. Kruhy pokoja „Kto žije kde“

V rozprávke všetky zvieratká žijú v malom domčeku. Kde žijú skutočné divoké zvieratá?

Logopéd ukazuje zvieratko a deti ho hľadajú v kruhu a jeho domov.

Žabí domček - močiar Domček pre myši - diera Domček pre zajaca - pod kríkom Dom líšky - diera

Vlčí domček - brloh Medveď domček - brloh Ježkov dom - hniezdo, diera

Dom veveričky - dutý

7. Prstová gymnastika „Každý má svoj domov“

Na líšku v hlbokom lese

Je tu diera - spoľahlivý domov.

Snehové búrky nie sú v zime desivé.

Veverička v dutine na smreku.

Pod kríkmi ostnatý ježko zhrabuje lístie na kopu.

Bobry si vyrábajú búdy z konárov, koreňov a kôry.

PEC spí v brlohu,

Do jari si saje labku.

Každý má svoj domov

Každý je v ňom teplý a pohodlný.

8. D/ a „Labyrint“

Logopéd každému dieťaťu rozdá zvieratká.

- Na poslednej hodine sme si z nití robili domčeky. Teraz nakreslíme cestu od nášho zvieraťa k veži.

– Vezmite si „gaštan“ a choďte po ceste.

Všetky zvieratá sa dostali do veže.

Teraz v ňom žijú všetci

A spievajú také piesne.

Postavte sa do poľa teremok

Nie je ani nízky, ani vysoký.

9. Zhrnutie vyučovacej hodiny.

Výborne! Dnes sa ti darilo. čo sa vám najviac páčilo?

Mám dobrú náladu. Tu je (ukazuje kartu).

Čo je tvoje? (Deti ukazujú karty zobrazujúce ich emocionálny stav.)

Použité knihy:

  1. Ružina M.S. Tréning hry s prstami. - Jekaterinburg: U - Factory, 2006.
  2. Svetlova I. Rozvíjanie jemnej motoriky a koordinácie rúk. - M., "Olma Press", 2001.