OTVORENÉ
Zavrieť

Vedenie otvorených logopedických tried v materskej škole. Logopedické hodiny Súhrny hodín frontálnej logopédie na lexikálne témy

Viktória Maygurová
Zhrnutie otvorenej hodiny pre učiteľa logopéda „Cesta do krajiny zvukov“

Poznámky učiteľky logopédky Maygurovej V.V.

Téma: „Cesta do krajiny zvukov“

Ciele: Oboznámiť deti s pojmom „zvuky“, ich odrodami, metódami vzdelávania; dať pojem „písmeno“, formovať fonematické vnímanie, rozvíjať zručnosti analýzy a syntézy zvuku, obohacovať a objasňovať detskú slovnú zásobu na témy: „Doprava“, „Orgány reči“, cvičiť deti pri výbere slov - antonym, rozvíjať zručnosti správne dýchanie reči, zlepšiť jemnú a artikulačnú motoriku, koordináciu pohybov s výslovnosťou reči, rozvíjať prozodické zložky reči. Rozvíjať psychologický rečový základ (pozornosť, pamäť, logické myslenie, predstavivosť, pestovať priateľský prístup k rovesníkom pri spoločných aktivitách, aktivovať kognitívny záujem detí.

Materiál: multimediálna technika, plátno, bábika Zvukovichok, jednotlivé zrkadlá, podľa počtu detí. zvonček, sada kartičiek so samohláskami, symboly samohlások, koberec, krúžky s číslami od 1 do 10

Priebeh aktivít:

Logopéd: - Chlapi, prišiel nás navštíviť Zvukovichok. Deti, radi cestujete? Chceli by ste ísť na výlet? Pozývam vás do čarovnej krajiny.

Chlapci, aké druhy dopravy poznáte?

Odpovede detí: zem, vzduch, voda, mágia.

Logopéd: - A pôjdeme na kobercovom lietadle.

Deti, vezmite si lístky s číslami sedadiel. Pokračujte a zasadnite podľa čísla lístka.

Zvuk zvonenia vetra.

Logopéd: - Aby sme sa rýchlo dostali do čarovnej krajiny. a počas letu sme sa nebáli, budeme vykonávať relaxačné dychové cvičenia.

„Hlboký nádych nosom“ (ovládanie ľavou rukou na žalúdku)

„Dlhý výdych ústami“ (ovládanie pravou rukou pri ústach)

Deti, zatvorte oči, otvorte ich. Keď počujeme zvuk zvona.

Minúta telesnej výchovy „Zvedavá Varvara“

Logopéd: - Deti, prišli sme do čarovnej krajiny. Uvidíme, kde skončíme.

Zvedavá Barabara

Vyzerá vľavo

Pozerá doprava

Pohľad hore

A pozerá dole

Krčné svaly sú napäté

Poďme späť

Je to taký dobrý pocit relaxovať.

(Vraciame sa do východiskovej polohy).

Logopéd: - Deti. Bolo počas cesty ticho alebo ste niečo počuli? Ako rozlišujeme zvuky?

Odpovede detí: - Zvuky rozlišujeme pomocou uší - orgánov sluchu.

Experimentálna práca

Deti, pozrite sa na obrazovku (na obrazovke sa objavujú písmená).

Teraz poďme ku mne a zatvorme oči (v tejto chvíli je počuť zvuky reči).

Logopéd: - Čo ste videli na obrazovke?

Odpovede detí: - Na obrazovke sme videli písmená. Ale nepočuli. Písmená sú viditeľným obrázkom.

Logopéd: - Čo ste počuli?

Odpovede detí: - Počuli sme zvuky, ale nevideli.

Logopéd: - Deti, ideme do mesta Zvukograd. Žijú tam zvuky našej reči.

„Sme v meste zvukov reči

Poďme a počkajme na stretnutie

S natívnymi zvukmi

Tam predsa žijú

A máme túžbu

hovoriť krásne

A všetci bez výnimky

Dnes prekvapenie"

Chlapci, ľudia majú neoceniteľný dar - Reč. Zvieratá môžu vydávať zvuky, ale to nie je reč, nevedia sa medzi sebou rozprávať.

Práca so zrkadlami (zoznámenie sa s rečovými orgánmi)

Ako vydávame zvuky? Hádajte hádanky.

Môžete ich ťahať potrubím

Alebo ich len otvorte

Aj naše zuby prosia

Otvorené širšie – (pery)

Keď šoférujeme, oni pracujú,

Keď nejeme, oni odpočívajú,

Nebudeme ich čistiť. Ochoria - (zuby).

Je zvyknutý skákať do úst

Náš nezbedník (jazyk).

Hra „Aké sú tam zvuky“ (výber antonymických slov)

Zvuky sú:

vysoký nízky,

tichý - hlasný,

hrubý - jemný

dlhý - krátky,

Existujú aj zvuky:

teplý - studený

Priložte si chrbát ruky k ústam a fúkajte naň pri spievaní piesne „Snakes“:

Shhhhhhhhhhhhhhhhhh….

Deti, aké prúdenie vzduchu?

Odpoveď detí: Prúd vzduchu je teplý

Teraz zdvihnite dlaň a zaspievajte pieseň „Pump“.

Aký prúd vzduchu?

Odpovede detí: Prúd vzduchu je studený.

Prstová gymnastika.

Silno si pošúcham dlane,

Pokrútim každým prstom,

(Trením dlaní; chyťte každý prst na základni a rotačným pohybom sa dostaňte k nechtovej falange.)

Pozdravím ho,

A začnem vyťahovať.

Umyjem si ruky neskôr

(Otri si dlaň o dlaň.)

Vložím ti prst do prsta,

Zamknem ich

(Prsty v „zámku.“)

A udržím to v teple.

Pustím prsty

(Odomknite prsty a pohnite nimi.)

Nechajte ich behať ako zajačiky.

Logopéd: - Deti. Aby sme hovorili krásne a zreteľne, musíme trénovať naše rečové orgány. Poďme si zacvičiť artikuláciu (gymnastika sa robí pri stole pred zrkadlom)

1) – Pomenujte prvú hlásku slovami:

"Dokorán otváram ústa, bzučím veselý zvuk" - aaaaaaaa.

2) – Pomenujte prvú hlásku slovami:

"Naše pery vydávajú zvuk kolesa" - oooooh.

3) – Pomenujte prvú hlásku slovami:

"Naťahujem pery ako trúbka a spievam zvuk" - uuuuuu

4) – Pomenujte prvú hlásku slovami:

A - A - A

"Pritiahnite si pery k ušiam a dostanete zvuk" - aiiiiii

5) – Pomenujte prvú hlásku slovami:

E – E – E

„Ege – gay! Zvukár kričí, jazyk mu trčí z úst“ - uh

6) – Pomenujte poslednú hlásku v slovách: mačky, stoly,

Y – Y – Y

"No, ukáž zuby a rýchlo spievaj" - yyyyy

Logopéd; - Zvuky boli rôzne, ale veľmi priateľské, pretože všetci radi spievali. Ich hlasy zneli krásne a jasne.

Skúsme spievať ako oni. (Deti spievajú spolu s logopédom, ktorý spev samohlások sprevádza pohybom ruky vo vzduchu po vodorovnej čiare).

Zvuky chodili po svete a nahlas spievali. Za to ich začali nazývať VOWELS a dostali červené košele. Ak sa zvuky dali na tieto košele, stali sa viditeľnými a zmenili sa na písmená. Ale len čo sa vyzliekli košele, zvuky sa stali opäť neviditeľnými.

Vyberte symboly pre každý - zvuk, jeho písmeno.

Deti priraďujú písmená k zvukovým symbolom.

Logopéd: - Chlapci, naša cesta sa končí. Čo sme sa naučili o zvukoch?

Odpovede detí: - Zvuky počujeme a vyslovujeme, ale nevidíme ich.

Logopéd: - Čo sme sa naučili o písmenkách?

Odpovede detí: - Vidíme a píšeme listy, ale nepočujeme ich.

Logopéd: - Deti, poďakujme sa Zvukovichovi za vzdelávaciu cestu. Teraz zaujmeme svoje miesta, zavrieme oči, napočítame do 10 a späť.

A sme späť v materskej škole! Páčil sa vám náš výlet?

Odpovede detí.

Publikácie k téme:

Využitie hudobných cvičení a piesní v procese automatizácie zvukov v práci logopéda učiteľa v rečovom centre Automatizácia priradených zvukov je jednou z naliehavých úloh v práci logopéda v zvukovej kultúre reči. Som aktívny vo svojich triedach.

Zhrnutie integrovanej hodiny učiteľa-defektológa a učiteľa-logopéda v prípravnej skupine pre deti s mentálnym postihnutím Gymnázium GBOU č. 1748 "Vertikálne" JV DO "Teremok" SYNOPSA INTEGROVANEJ LEKCIE PRE KONKRÉTNEHO UČITEĽA DEFEKTOLÓGY A UČITEĽA rečového patológa V PRÍPRAVNE.

Zhrnutie otvorenej integrovanej lekcie „Cesta do krajiny zvukov“ Zhrnutie otvorenej integrovanej lekcie. Seniorská skupina. (Zostavil O. V. Melničenko) Téma: „Cesta do krajiny zvukov“ Účel: Konsolidovať.

Zhrnutie lekcie o rozvoji reči „Masha's Journey to the Land of Sounds“ Cieľ: rozvoj sluchovej pozornosti a fonematického vnímania. Ciele: Vzdelávacie: - predstaviť hlásky samohlásky; - zabezpečiť.

Zhrnutie spoločných aktivít logopéda s deťmi so špeciálnymi potrebami „Cesta do jesenného lesa“ Nápravné vzdelávacie ciele: predstaviť zvuk „ja“. Správna artikulácia zvuku „I“. Vedieť určiť miesto hlások v slovách. Rozbaliť.

Zhrnutie frontálnej hodiny v seniorskej skupine na lexikálnu tému „Ovocie. záhrada"

(prvý rok štúdia)

Obsah programu:

Cieľ: rozšírenie a aktivácia slovníka.

1. Naučte sa tvoriť prídavné mená od podstatných mien.

2. Naučte sa zhodovať podstatné mená s prídavnými menami v rode, čísle a páde.

3. Naučte sa koordinovať číslovky s podstatnými menami.

4. Rozvíjajte súvislú reč, naučte sa písať opisné príbehy o ovocí.
5. Rozvíjať fonematické uvedomenie a myslenie.
6. Rozvíjať koordináciu reči s pohybom, pracovať na tempe a rytme reči.
7. Rozvíjajte jemnú motoriku.
8. Rozvinúť zrakovo-objektovú gnózu.
9. Rozvíjajte plynulý výdych reči.


Vybavenie: obrázky znázorňujúce ovocie, guľu, ovocie vystrihnuté z farebného papiera na šnúrkach, plánovú schému na písanie popisného príbehu, figuríny príp. obrázky ovocia pre účet.

ja. Organizovanie času

1. Logopéd:- Ten, kto pomenúva plody, si sadne.

Logopéd:- Výborne! Teraz na paneli zobrazím jeden obrázok po druhom a vy budete odpovedať na otázky Ktorý? Ktoré? Ktoré?

Citrón – žltý, šťavnatý, kyslý, oválny;

Oranžová – oranžová, okrúhla, sladká, šťavnatá;

Hruška – sladká, žltá, šťavnatá, tvrdá;

Jablko – sladké, červené, šťavnaté, okrúhle;

Slivka – modrá, oválna, sladká, šťavnatá;

Broskyňa – okrúhla, šťavnatá, ružová, sladká;

Logopéd:- Výborne! Teraz sa poďme hrať s loptou.

II. Hra „Rýchlo nájdi chybu“ (s loptou)

2. Logopéd:- Vyslovím vetu a hodím ti loptu a ty nájdeš chybu, opravíš vetu a hodíš mi loptu späť.

Na strome rastú (krásne) jablká. Aké jablká rastú na strome?

Nazbierali sme (bohatstvo) úrodu hrušiek. Akú úrodu sme zožali?

Mama kúpila svojej dcére (sladkú) broskyňu. Akú broskyňu kúpila mama?

Babička zakazuje jesť (špinavé) ovocie. Aké ovocie ti babka zakazuje jesť?

V obchode sme kúpili (veľké) slivky. Aké slivky ste si kúpili v obchode?

3. Logopéd:- Chlapci, úlohu ste splnili dobre. Vezmite si po jednom ovocie a pomenujte ho. Teraz ho vezmite za šnúrku a vyfúknite. Zdvihol sa ľahký vánok a plody na konároch sa ticho hojdali. A teraz fúkal silný vietor, plody na konároch sa prudko kývajú.

(Deti fúkajú na ovocie vystrihnuté z farebného papiera na šnúrkach.)

Logopéd:- Výborne, vietor skončil. Vložte ovocie do obálky.

Teraz sa poďme hrať s prstami.

4. Prstová gymnastika „Do záhrady na slivky“

Prst je hrubý a veľký Striedavo ohýbajte prst,

Išiel som do záhrady zbierať slivky. o ktorej sa hovorí

Indexujte z prahu a potom ho narovnajte.

Ukázal mu cestu.

Stredný prst je najpresnejší:

Oklepáva slivky z konára.

Bezmenný žerie

A malíček je gentleman

Semená zasadí do zeme.

5. Zostavenie opisného príbehu o ovocí podľa plánu. (obrázok)

Čo to je?

Aká farba?

Kde rastie?

Aký tvar

Ako to chutí?

Čo sa z nej dá uvariť?

1. Fyzické cvičenie "Záhradník"

Včera sme sa prechádzali po záhrade, Chodia v kruhu, držia sa za ruky.

Zasadili sme ríbezle. „Vykopú“ dieru a „zasadia“ do nej krík.

Jablone sme vybielili vápnom a vápnom. Pohybujte pravou rukou hore a dole.

Opravili sme plot, „Udreli“ kladivom.

Začali sme rozhovor: Do kruhu príde jedno dieťa.

- Povedz mi, náš záhradník,

Čo nám dáte za odmenu?

- Dám ti za odmenu fialové slivky.

Medové hrušky, najväčšie,

Celý kilogram zrelých jabĺk a čerešní.

Toto ti dám za odmenu!

7. Hra „Aké ovocie vidíš?“

Logopéd:– Pozrite sa na obrázok a pomenujte ovocie, ktoré vidíte.

8. Hra „Spočítajte ovocie“

Jedno jablko, dve jablká, tri jablká, štyri jablká, päť jabĺk.

Jeden banán, dva banány, tri banány, štyri banány, päť banánov.

Jedna hruška, dve hrušky, tri hrušky, štyri hrušky, päť hrušiek.

Logopéd:– Všetky plody sú spočítané, dobre urobené.

9. Hra „Čo môžeme vyrobiť z ovocia“

Logopéd:– Teraz pomenujem ovocie a vy odpoviete, čo sa z neho dá pripraviť:
jablko – jablkový džús, koláč, pomarančový kompót
slivka – slivková šťava, lekvár, melónový kompót

hruška – hrušková šťava, broskyňový kompót
ananás – hrozno z ananásovej šťavy

10. Hra „Povedz slovo“

S bratom sa dodnes hádame, ó, vy podvodníci, klamete,

Čo je chutnejšie: melón alebo... nerastú na vianočných stromčekoch...

Ak sme na návšteve u Naty, bude hrdo spievať na konári,

Bezpečné granáty, Modré s jamou...

Vojaci ich neopúšťajú,

Oh, chutné, šťavnaté granátové jablká.

Máme tropického hosťa, potrebujeme cukrové auto.

Dlhochvostý... Jesť s úsmevom...

Nápravné a vzdelávacie: aktivizácia, objasnenie a obohatenie slovnej zásoby na tému: „Doprava“; povzbudzovanie detí k aktívnej a výraznej reči; venovanie pozornosti adresnej reči; vštepovanie vysvetľujúcich rečových schopností; tvorenie jednoduchých a bežných viet pomocou otázok o obrázkoch; povzbudzujte vás, aby ste vo svojom prejave používali vety, ktoré sa líšia účelom a intonáciou; používanie viet so spojkou a; doplnenie slovnej zásoby o prídavné mená, príslovky, slovesá; kultivovať schopnosť koordinovať podstatné mená so slovesami, prídavnými menami, číslovkami, predložkami; formovanie grafomotorických zručností.

Korekčné a rozvojové: rozvoj artikulačných, jemných a hrubých motorických schopností; koordinácia reči s pohybmi tvorivého výkonu; tvárové svaly, dýchanie reči, temporytmická stránka reči; rozvoj zrakového a sluchového vnímania a pozornosti, hmatové vnímanie; rozvoj logického myslenia pri riešení hádaniek; rozvoj mentálnych a fonematických procesov; rozvoj zrakovo-priestorového vnímania, reprezentácie; vizuálna analýza a syntéza, vizuálna kontrola; formovanie zrakovo-motorickej koordinácie.

Nápravné a vzdelávacie: rozvíjanie zručností spolupráce, vzájomného porozumenia, dobrej vôle, schopnosti pracovať s didaktickým materiálom, rozvíjať túžbu a záujem rozprávať príbehy z vlastnej vôle; podporovať tvorivú činnosť a schopnosť pozorne sa navzájom počúvať.

Materiály: výkresy rôznych druhov dopravy; superponované obrysové obrazy rôznych druhov dopravy; kresba s tieňovými obrázkami druhov dopravy; kresba labyrintu; schematické znázornenie stroja; plastové tyčinky, papierové kruhy, autíčko.

Priebeh logopedických tried v materskej škole

Organizovanie času

Autá s autami sa ponáhľajú,

Autá šuštia pneumatikami.

Auto zastalo

Pneumatiky potichu zasyčali: sh-sh-sh-sh-sh.

Práca s hádankami

Nejem ovos ani seno

Daj mi napiť benzínu.

Predbehnem všetky kone,

Dobehnem koho chceš.

(automobil)

Mám cestu v modrej oblohe,

Letím najrýchlejšie.

(lietadlo)

Čo má lietadlo a auto nie?

Lexico-gramatické cvičenie "Zistite, čo to je?"

Logopéd vyzve deti, aby si pozorne prezreli tieňované obrázky rôznych druhov dopravy a uhádli, čo je zobrazené.

Lexico-gramatické cvičenie "Čo vidím?"

Deti dostanú kresbu, ktorá zobrazuje prekryté obrázky rôznych druhov dopravy. Deti sa pozorne pozerajú a odpovedajú na otázku „Čo vidím?

Lexico-gramatické cvičenie „Idem na návštevu“

Každé dieťa má na stole nákresy rôznych druhov dopravy (auto, autobus, električka, lietadlo, vlak, loď). Logopéd pristúpi ku každému dieťaťu a spýta sa ho: „Čo pôjdete autom navštíviť?“ Dieťa ukáže svoj obrázok a odpovedá na otázky.

Didaktická hra „Zistite za tieňom“

Každé dieťa má na stole nákresy rôznych druhov dopravy (električka, autobus, nákladné auto, auto, bager, traktor). Na list papiera sú nakreslené tieňové obrázky rôznych druhov dopravy. Dieťa starostlivo skúma tieňové obrázky a na základe obrysu svojej kresby určuje typ dopravy. Potom je dieťa požiadané, aby pripevnilo svoju kresbu dopravy na dosku, na ktorej sú umiestnené tieňové obrázky.

Lekcia telesnej výchovy „Dopravný kontrolór“

Dopravný kontrolór tvrdohlavo stojí (Chôdza na mieste)

Nechoďte mávať na ľudí! (Posuňte ruky do strán, hore, do strán, dole)

Tu autá jazdia rovno (ruky pred vami)

Chodec, počkaj! (Ruky na stranu)

Pohľad: usmial sa (ruky na opasku)

Pozýva nás ísť (kráčame na mieste)

Vy stroje, neponáhľajte sa (tlieskanie rúk)

Nechajte chodcov prejsť! (Skákanie na mieste)

V rukách mám čarovný prútik,

O chvíľu zastaví sto áut!

- Tu je palica naľavo, ukázal som ti to

Rad áut sa stal krásnym a hladkým.

- Tu, deti, ukážem vám pravú stranu

A pomôžem svojim prútikom.

- Ideme pred autom.

To spôsobuje, že pneumatiky pískajú.

- Obratne som zdvihol prútik

Mercedes okamžite ostal stáť na mieste.

Tajomstvo

Reguluje dopravu

Ako skutočný herec

Každému diktuje svoje vlastné pravidlá

No volá sa to...

(semafor)

"Labyrint"

Na kus papiera je nakreslený labyrint. Dieťa je požiadané, aby „jazdilo“ cez bludisko. Logopéd dá dieťaťu autíčko, dieťa šoféruje a komentuje trasu, odpovedá na otázku: „Ako pôjdeš?“

Cvičenie „Vyliahnutie auta“

(Cvičenie na rozvoj grafomotoriky)

Didaktická hra "Kúzelné paličky"

Deti majú postaviť auto z palíc.

Zhrnutie lekcie

Podstatné mená auto, nákladné auto, električka, lietadlo, autobus, vlak, autá, bager, traktor, cesta, diaľnica, kolesá, krídla, volant, zastávka, náklad, garáž, semafor, farby, vodič, pneumatika, inšpektor dopravnej polície
Prídavné mená červená, žltá, zelená
Slovesá ísť, lietať, zastaviť, spomaliť,
Číslice jeden - veľa
Príslovky rýchlo, pomaly, doľava, doprava, dopredu, dozadu
Predložky in, on, by
odborov A
Slovné útvary náklad - nákladné auto

Rozvoj krásnej, kompetentnej reči u predškolákov nie je len spôsob, ako sa zbaviť rečových chýb, ale aj príležitosť, aby sa dieťa cítilo istejšie pri komunikácii s rovesníkmi a dospelými. Schopnosť správne vyjadriť a vyjadriť svoje pocity a rozvíjať zručnosti ústnej konverzácie, predškolák pochopí, o čom sám hovorí, o čom chce hovoriť. Učiteľ a logopéd, ktorí vedú skupinové a individuálne rečové hodiny s deťmi, pomáhajú predškolákom prekonať ťažkosti s učením sa rodného jazyka a ústnym vyjadrovaním myšlienok.

Teoretické aspekty logopedických tried v materskej škole

Ciele logopedických sedení sú zvyčajne všeobecné:

  • Rozvoj artikulačnej motoriky.
  • Formovanie zručností výslovnosti (v závislosti od fázy práce na konkrétnom zvuku).
  • Rozvoj fonematického uvedomovania.
  • Rozvoj schopností analýzy zvuku.
  • Zdokonaľovanie lexikálnych a gramatických štruktúr.
  • Rozvoj jemnej motoriky pri príprave na písanie.

Ovládanie materinského jazyka je najdôležitejším osvojením si dieťaťa v predškolskom detstve.

Detská reč, ktorá je sama o sebe krásna, má aj vedeckú hodnotu, pretože jej štúdiom objavujeme bizarné vzorce detského myslenia.

K. I. Čukovskij

Metodologickým cieľom otvorenej logopedickej hodiny je demonštrovať, aké vyučovacie metódy a techniky učiteľ používa a akým spôsobom je materiál podaný prístupným spôsobom. Ak sa lekcia koná na konci semestra, môžete vidieť, aké pokroky deti počas tréningu dosiahli.

Úlohy pre rôzne vekové skupiny

Pre každú vyučovaciu hodinu je stanovený jeden konkrétny cieľ a niekoľko hlavných úloh, ktoré sa budú riešiť v procese vzdelávacích aktivít.

Úlohy pre žiakov mladších skupín predškolských vzdelávacích inštitúcií:

  • Rozšírenie slovníka.
  • Rozvoj sluchovej a zrakovej pozornosti.
  • Výučba správnej zvukovej výslovnosti.
  • Rozvoj schopnosti rozlišovať predmety a opisovať ich vonkajšie znaky pre schopnosť zostavovať súvislé opisy.

V strednej skupine triedy logopédie riešia množstvo problémov:

  • Aktivácia rečovej aktivity.
  • Formovanie správneho dýchania pri hovorení.
  • Rozvoj artikulácie a rečového sluchu.
  • Rozvoj asociatívneho myslenia (pomáha vytvárať spojenia medzi rôznymi pojmami, podporuje rozvoj gramotnej reči a logickú stavbu viet).

V komunikácii s dospelými a rovesníkmi dieťa ovláda pravidlá ľudskej reči a učí sa nové slová.

Pre predškolákov zo skupiny seniorov budú relevantné tieto úlohy:

  • Rozvoj schopností charakterizovať zvuky (dlhé, krátke, ako sa vyslovujú, v ktorých slovách sa objavujú).
  • Vytváranie predstáv o nepočujúcich a hlasových zvukoch.
  • Rozvoj dialogickej reči.

Príklady úloh pre študentov prípravnej skupiny:

  • Zlepšenie presnosti výrazov tváre a gest pri hovorení.
  • Zlepšenie schopnosti presne a jasne odpovedať na otázky.
  • Rozvoj zrozumiteľnej, gramotnej reči.
  • Formovanie zručnosti správneho dýchania reči.

Logopéd pri práci s deťmi predškolského veku vedie záznamy o vývoji reči každého dieťaťa

Rodné slovo je pokladnicou všetkého duševného rozvoja a pokladnicou všetkých vedomostí.

K. D. Ušinskij

Tabuľka: logopedické techniky pri práci s predškolákmi

Meno recepciePopisPrečo je to užitočnéRelevantnosť použitia v otvorených triedachPríklady hier
"Hry s pieskom"Výber hier závisí od veku predškolákov. Na implementáciu takýchto techník musí mať učiteľ niekoľko škatúľ naplnených z jednej tretiny pieskom, sady malých hračiek (ľudia, vozidlá, rastliny, zvieratá) a môžete tiež získať sadu písmen z dreva alebo plastu pre slovo- skladanie hier.
Hra s pieskom je dobrá na predstavovanie zvukov a na učenie detí, ako správne hláskovať slová.
Počas hry si deti lepšie zapamätajú vzdelávací materiál, učia sa samostatne opisovať predmety naspamäť a rozvíjajú jemnú motoriku, aby si pripravili ruky na písanie. Práca s pieskom navyše odbúrava zbytočný stres a zvyšuje emocionálne zázemie detí.Úlohy vo forme hier pomáhajú deťom rozptýliť sa a relaxovať, pretože niektoré z nich sa môžu v prítomnosti cudzích ľudí v triede cítiť nepríjemne. Na druhej strane je to dobrý spôsob, ako nechať deti prejaviť sa, ukázať svoju nezávislosť a fantáziu. Učiteľ môže prejaviť kreativitu aj tým, že kolegom ukáže rôzne možnosti vzdelávacích hier, ktoré sú pre predškolákov zaujímavé.
  • "Mesto s jedným zvukom."
    Logopéd vyzve deti, aby si vybrali figúrky, ktorých mená majú určitý zvuk, a postavili mesto v piesku len s týmito figúrkami. V jednej hre môžu deti vytvoriť niekoľko miest, čím si lepšie zapamätajú zvuky a slová, ktorými sa vyslovujú.
  • „Poklad“ (najlepšie so staršími deťmi).
    Dieťa skrýva figúrku v piesku. Potom ostatným vysvetlí, koľko slabík je v názve predmetu a pomenuje niekoľko hlások z tohto slova. Keď deti uhádnu, čo to je, budú musieť nájsť figúrku podľa pokynov od osoby, ktorá ju ukryla („doľava“, „doprava“, „kopať hlbšie“ atď.).
  • Analóg hry "Magic Bag".
    Učiteľ ukryje do piesku niekoľko rôznych písmen. Deti musia nájsť písmená hmatom a pomenovať ich, potom môžu vymenovať slová, ktoré začínajú alebo končia nájdeným písmenom.
Cvičenie na tvárRecepcia je vhodná pre žiakov všetkých vekových skupín. Tieto cvičenia pomáhajú rozvíjať pohyblivosť tvárových svalov a umožňujú vám ďalej rozvíjať jasné artikulačné pohyby.Cvičenia ovplyvňujú ďalší rozvoj artikulácie, pomáhajú dieťaťu kontrolovať mimiku pri rozhovore, aby sa mu ľahšie vysvetlilo, čo cíti.Lekciu môžete začať touto technikou zapojením hostí. Napríklad požiadajte deti s určitými emóciami, aby rozprávali hosťom príbeh, čo pomôže študentom necítiť sa nepríjemne v prítomnosti cudzích ľudí a zdvihne im to náladu. Čím viac emócií dokáže učiteľ vo svojej práci použiť, tým lepšie. Je tu možnosť predviesť kolegom zozbieraný materiál, ktorý môžu využiť aj v budúcnosti (obrázky s emóciami, obrázky rôznych zvierat, „mraky nálady“, karty s úlohami atď.).Na prvých lekciách sa všetko začína jednoduchými cvičeniami - mračenie obočia, striedavé otváranie a zatváranie očí, postupne sa pohyby stanú zložitejšími (zdvíhanie obočia a následne široký úsmev, „mašlička“, vrtenie váš nos atď.).
U detí je potrebné rozvíjať vôľové pohyby a kontrolu mimiky. Najlepšie je požiadať predškolákov, aby zobrazili určité emócie - radosť, smútok, prekvapenie, strach, hnev, šťastie, veselosť, jasot, únavu atď. Aby deti, najmä mladší predškoláci, nestratili záujem o lekciu, vizuálny materiál s obrazmi emócií („opakujte, čo je na obrázku“) alebo emočné stavy zvierat, ktoré možno pomenovať (líška prefíkaná, nahnevaný vlk, milý medveď).
Dychové cvičeniaPlatí pre všetky vekové skupiny na každej lekcii.
Rytmické hlučné dýchanie pomáha nasýtiť telo kyslíkom a dostať sa zo stresujúceho stavu.
Pomáha rozvíjať správne dýchanie pri hovorení, upokojuje deti a nastavuje ich na učenie.Stojí za to začať lekciu s takouto gymnastikou, aby sa deťom v budúcnosti uľahčilo udržanie pozornosti a pozitívneho prístupu. Zvyčajné činnosti upokojujú žiakov aj napriek prítomnosti cudzích ľudí.
  • "Lokomotíva".
    Hlučne sa nadýchnite nosom, zadržte dych na 1 alebo 2 sekundy, nahlas vydýchnite ústami, našpúľte pery a vydajte zvuk „u“. Nádych by mal byť ostrý a krátky a výdych plynulý a dlhý.
  • "Let lietadlom"
    Dieťa, vydávajúce sa za lietadlo, „lieta“ po miestnosti a vydáva zvuk „u“. Keď študent „letí“, zvuk by mal byť vyšší, smerujúci k hlave, keď „pristáva“, zvuk sa znižuje a vychádza z tela. Cvičenie pomáha regulovať krvný tlak a učí dýchanie v danom tempe.
Masážna loptičkaVhodné pre predškolákov v akomkoľvek veku. Takéto loptičky sa používajú na masáž dlaní a prstov, podporujú rozvoj jemnej motoriky a pripravujú detské ruky na písanie, čím zvyšujú výkon každej ruky.Rozvíja jemnú motoriku, pripravuje ruku na písanie. Ak už deti cvičia s písankami, tak masážnu loptičku možno použiť na začiatku hodiny na zahriatie alebo v strede na zmiernenie únavy.Ukážka rôznych cvičení pre deti učiteľkou, ukazovanie správnych metodických pokynov na hodinách.Pomocou loptičiek rôznych veľkostí môžete masírovať nielen celú ruku, ale aj jednotlivé prsty, ktoré bude dieťa v budúcnosti používať na držanie písacích potrieb.
"Vytvorenie situácie úspechu"Technika je vhodná pre deti, ktoré plnia úlohy v písankách. Dieťa do zošita píše len ceruzkou a učiteľ neopravuje chyby, robí si len poznámky na okraje. To umožní dieťaťu vymazať to, čo urobilo zle, a opraviť prácu samo. Táto technika pomáha zvýšiť sebaúctu študenta, čo mu dodá ďalšiu túžbu študovať.Pomáha dieťaťu veriť vo vlastné schopnosti, núti ho pracovať lepšie, snažiť sa plniť úlohy bez chýb a samo nachádzať nedostatky vo svojej práci.Táto technika je pomerne nová, čo umožňuje učiteľovi názorne ukázať, prečo sa neoplatí dieťaťu samé opravovať chyby a v prípade neúspechu ho pokarhať.
"Nájdi obrázok"Obrázky pre karty by sa mali vyberať v súlade s vekom detí a ich slovnou zásobou.
Každé dieťa dostane kartičku s rôznymi obrázkami (predmety, zvieratá, rastliny). Musíte nájsť obrázky podľa princípu, ktorý určí učiteľ.
Rozvíja pozornosť, pamäť, pomáha lepšie vstrebať materiál.Úlohy, ktorými môžu deti preukázať svoje doterajšie vedomosti a odhaliť tému lekcie, môžu byť mnohé. Učiteľ predvedie nazbieraný materiál (obrázky môžu byť tematické, delené počtom slabík, písmen a pod.) a úlohy s kartami vypracovanými pre rôzne vekové skupiny.Predškoláci môžu s kartami robiť množstvo rôznych aktivít. Napríklad vyberte obrázky, ktorých názvy obsahujú písmeno „r“, vyberte obrázky, ktorých názvy začínajú na určitú slabiku, vyberte obrázky končiace na určité písmeno.
Netradičné cvičenia využívajúce technológie šetriace zdravieVhodné pre žiakov akéhokoľvek veku. Séria cvičení, ktoré zlepšia fyzický a psychický stav žiakov, uvoľnia svalové napätie a nabijú ich pozitívnou energiou.Cvičenia vám umožňujú naučiť deti metódy udržiavania zdravia, obnovy sily, rozvoja prepínania pozornosti, uvoľňovania napätia, stimulácie výkonu a myslenia.Cvičenie umožňuje predškolákom rýchlo obnoviť svoju pracovnú kapacitu, predchádzať únave, čo znamená, že deti budú aktívne pracovať počas celej hodiny.
  • „Cesta telom“ je zameraná na uvoľnenie svalového napätia.
  • Vizuálna gymnastika.
  • Relaxačné cvičenie „Zvedavá Varvara“.
Herné technikyVhodné pre predškolákov v akomkoľvek veku. Vedúcou činnosťou detí predškolského veku je hra. Deti hravou formou vnímajú zložité a únavné úlohy so záujmom a plnia ich s radosťou.Pomáhajú udržiavať záujem detí o aktivity, rozvíjajú pozitívnu motiváciu a kognitívny záujem.Vďaka hernej forme sú žiaci motivovaní k plneniu úloh.
  • "Magická truhlica"
    Opisné príbehy sú pre deti náročné. A nemajú ich veľmi radi. Tu môžete použiť „Magic Chest“ - krabicu, v ktorej sa nachádzajú masky. Jedno dieťa sedí na stoličke oproti ostatným deťom, logopéd mu nasadí masku, ktorú vyberie z čarovnej truhlice (masky na lexikálne témy: zvieratká, vtáky a pod.). Deti začnú na základe otázok alebo podľa plánu dieťa v maske hádať, koho alebo čo dieťa v maske tvorí.
  • Hra "Korálky". Používa sa pri výučbe analýzy zvuku. Obrázky sú nalepené na korálkových kruhoch. Deti zbierajú korálky prichytávaním korálikov podľa poslednej hlásky predchádzajúceho slova. Napríklad: mačka-koláč-tekvica-žralok.

Motivačný začiatok hodiny

Organizačná úvodná fáza musí byť dôkladne premyslená, pretože od nej môže závisieť celý budúci úspech lekcie. Logopéd potrebuje uviesť deti do témy, zaujať ich od prvých minút a udržať pozitívnu motiváciu k práci až do konca hodiny. Existujú na to rôzne spôsoby motivácie a povzbudzovania.

Začiatkom roka môže logopéd založiť každému žiakovi denník svojich úspechov, kde za každú úspešne splnenú úlohu pribudne krásna nálepka označujúca úspechy predškoláka. Táto metóda je vhodnejšia pre deti starších a prípravných skupín, aby sa záujem o vyučovanie udržal počas celého školského roka.

Výsledok akcie do značnej miery závisí od motivácie študentov na začiatku hodiny.

Pre menšie deti je na začiatku hodiny dobré použiť bábky na zápästie, ktoré „prišli skontrolovať“, či sú deti na hodinu pripravené a akú majú náladu. Učiteľka napríklad nasadí na ruky bábiky medveďa a zajačika, ktorí deťom kladú otázky („Ste pripravení začať hodinu?“, „Máte dobrú náladu?“, „Sedíte pekne?“ atď. .).

V ktorejkoľvek vekovej skupine môže hodina začať hádankami na základné témy, aby deti samé uhádli, čo sa dnes budú učiť. To im pomôže okamžite sa zapojiť do diania, začať premýšľať a motivovať ich k správnej odpovedi.

Od strednej skupiny sa používa úvodné cvičenie „vyrobte celok z častí“. Deťom sa ukáže obrázok so zápletkou zo známej rozprávky a potom sa vyzve, aby povedali, o aký druh rozprávky ide, kto sú postavy, čo robia, kde sú a v ktorých slovách je najviac písmen. tento obrázok. Čím jasnejšie a ucelenejšie budú ilustrácie, tým väčší záujem budú mať deti.

Žiakov vyšších a prípravných skupín je možné okamžite zavolať do dialógu, napríklad začať rozhovor o tom, čo videli na prechádzke alebo cestou do škôlky, aké bolo počasie, ročné obdobie, či videli zvieratá a rastliny. , čo si najviac pamätajú. To povzbudzuje deti, aby sa okamžite zapojili do diskusie, naučili sa kompetentne prerozprávať to, čo videli, a jasne zostaviť vety.

Nová zaujímavá hra bude pútať pozornosť predškolákov na dlhú dobu

Na začiatku otvorenej hodiny pre deti rôzneho veku môžete využiť organizačnú chvíľku za účasti prítomných dospelých. Učiteľka pozýva predškolákov, aby pozdravili hostí, ale urobili to nezvyčajným spôsobom. Každé dieťa dostane tvár vystrihnutú z kartónu zobrazujúcu určitú emóciu. Deti sa pozdravia s intonáciou, ktorá najlepšie vyhovuje ich obrázkom. Starší a strední predškoláci môžu byť požiadaní, aby napísali krátke príbehy o sebe alebo o sebe navzájom, aby sa predstavili hosťom. Učiteľ by mal pomáhať mladším deťom. Môže požiadať deti, aby povedali hosťom, kde v skupine sú predmety začínajúce na určité písmeno alebo na daný počet slabík.

Tabuľka: príklady motivačného začiatku vyučovania v rôznych vekových skupinách

Veková skupinaTéma lekcieÚčel lekciePríklad motivujúceho začiatku hodinyRelevantnosť vymenovania
Junior"Na dedine u babky"Rozšírte vedomosti detí o domácich miláčikoch.Moment prekvapenia v úvodnej fáze. Logopéd ukáže deťom veľkú zdobenú škatuľu a vyzve ich, aby uhádli, čo v nej je. Potom vytiahne zo škatule hračkársky parný rušeň a povie, že deti vezme k babičke na dedinu, kde sa zoznámia s domácimi zvieratami. Kým sa deti „vozia“ na parnej lokomotíve, vykonávajú rečové cvičenia napodobňujúce zvuky jazdy (čug-čug, tu-tu).Tento začiatok hodiny umožňuje okamžite zaradiť dychové cvičenia a simulačné cvičenia, ktoré deťom pomôžu lepšie pracovať počas celej hodiny.
Priemerná"Hľadanie rozprávok"Posilniť predstavy detí o číslach, dennom čase a priestore.Moment prekvapenia. Učiteľ ukazuje deťom knihu rozprávok s úplne prázdnymi stranami. Po zistení straty musíte pozvať deti, aby išli hľadať rozprávky vo vlaku do knižnice. Učiteľka hovorí, že deti budú cestovať na lístky, a preto musia rýchlo nájsť lístky, ktoré zodpovedajú farbe vozňa vlaku (didaktická hra, na ktorú si treba vopred pripraviť materiály: lístky z farebného papiera a vyrobený vlak kartónových vozíkov).Hra rozvíja pozornosť, logiku a umožňuje vám hravým spôsobom posilniť názvy farieb, čím sa zvýši záujem detí o lekciu a ďalšie úlohy.
Starší"Zimushka-zima"Zhrnúť a systematizovať vedomosti detí o zime.Organizovanie času. Každé dieťa stojí vedľa svojej stoličky. Logopéd vyzve deti, aby sa zahrali hru. Bude sa pýtať na hádanky o zime, na ktoré budú predškoláci striedavo odpovedať. Ten, kto dal správnu odpoveď, sedí na stoličke. Hra pomáha deťom zapojiť sa do činnosti so záujmom, je potrebné vopred pripraviť veľké množstvo hádaniek.Úloha pozornosti, rozvoj sluchovej pozornosti. Od prvých minút sa deti zapájajú do procesu, začínajú premýšľať o téme hodiny, snažia sa dávať správne odpovede a upevňujú správnu výslovnosť známych slov.
Prípravné„Skladanie príbehu o vašom obľúbenom rozprávkovom hrdinovi“Rozvíjať logické myslenie a kompetentnú reč.Organizovanie času. Na tabuli sú obrazy s obrázkami rozprávkových postavičiek. Učiteľ povie, že postavy si nepamätajú, ako vyzerajú, a tak pomenuje mená postáv a deti bez toho, aby ukazovali na obrázok, musia popísať vzhľad postavy vlastnými slovami.Deti sa učia skladať opisné príbehy, reprodukovať v ústnej reči to, čo vidia, a správne zostavovať vety. Úloha rozvíja pozornosť a pozorovanie.

Ako pripraviť a viesť otvorenú logopedickú reláciu v predškolskej vzdelávacej inštitúcii

Otvorená hodina sa od bežnej hodiny líši tým, že je vypracovaná a vedená podľa špeciálne pripravenej formy organizácie, kde učiteľ môže kolegom predviesť svoje metódy a techniky práce, ktoré úspešne využíva na dosahovanie kvalitných výsledkov. Pre žiakov je to bežná činnosť, ktorá sa nelíši od množstva iných, s výnimkou prítomnosti cudzích ľudí.

Na vedenie logopedických kurzov budete potrebovať sadu zrkadiel, aby deti mohli nezávisle sledovať správnosť cvičení.

Predškolský vek je obdobím intenzívneho osvojovania si rodného jazyka dieťaťa, rýchleho rozširovania slovnej zásoby, ako aj porozumenia rôznym odtieňom a intonáciám reči.

Logopéd sa pri príprave otvorenej hodiny spolieha na technologickú mapu, ktorá obsahuje popis cieľov, zámerov a každej fázy hodiny. Na základe výsledkov akcie sa do dokumentu vkladajú informácie o získaných výsledkoch a hodnotenie práce detí na hodine.

Technologická mapa pomôže pri príprave otvorenej hodiny a v budúcnosti pri analýze výsledkov

Index tém

Každá téma obsahuje nové slová, ktoré by mali dieťaťu rozšíriť slovnú zásobu. V triedach sa študujú podstatné mená, slovesá, atribúty predmetov (ročné obdobia, počasie, zvieratá, ľudia atď.), príslovky, predložky. Zoznam tém, ktoré môže logopéd realizovať počas celého roka:

  • jeseň. Stromy.
  • Les. Huby a bobule.
  • Záhrada. Zelenina.
  • Ovocie. Záhrada.
  • Jeseň (zovšeobecnené poznatky o jeseni, jej počasí, mesiacoch, správaní zvierat a vtákov v tomto ročnom období).
  • Ľudské telo.
  • Divoké zvieratá.
  • Zvieratá chladných a horúcich krajín.
  • Domáce zvieratá.
  • Sťahovavé a zimujúce vtáky.
  • Oblečenie, topánky, klobúky.
  • Novoročná oslava.
  • Zima.
  • Dom. Stavebníctvo.
  • Apartmán. Nábytok.
  • Riad. Produkty.
  • Jar.
  • Rodina.
  • Izbové rastliny.
  • Profesie.
  • Ryby. Svet oceánov.
  • Doprava.
  • Priestor.
  • Naše mesto.
  • Naša krajina.
  • Kvety.
  • Hmyz.

Na vedenie individuálnych otvorených logopedických sedení so študentmi môžete použiť príslušnú kartotéku.

Fotogaléria: didaktické hry a schémy pre triedy

Vtipné obrázky pomôžu predškolákom zapamätať si správne používanie predložiek Hra „Pokračovať v rade“ rozvíja logické myslenie predškolákov Didaktická hra „Pozri sa a pomenuj“ rozvíja klasifikačné schopnosti a schopnosť zovšeobecňovať Podporný diagram pomôže dieťaťu napísať príbeh o sebe Starší predškoláci sa učia písať popisné a porovnávacie príbehy z obrázkov Pomocou tejto hry si dieťa upevňuje vedomosti o spôsoboch pohybu zvierat Hra „Make a Word“ trénuje znalosti písmen a zvukov upevniť vedomosti predškolákov o povolaniach.

Časový plán lekcie

Ako každá iná, aj logopedická trieda v materskej škole pozostáva z niekoľkých etáp:

  1. Organizovanie času.
  2. Vysvetlenie témy lekcie.
  3. Popis a charakteristika zvuku, ktorý sa bude študovať.
  4. Výslovnosť potrebných zvukov v slabikách, slovách, vetách.
  5. Minúta telesnej výchovy.
  6. Práca na výslovnosti.
  7. Použitie zvuku v súvislej reči, dialógu a príbehu.
  8. Zhrnutie lekcie.

V rôznych vekových skupinách je dĺžka vyučovania rôzna (od 10 do 30 minút), aby sa deti neunavili a nestratili záujem o vzdelávacie aktivity. Mladšie skupiny predškolákov by sa teda nemali učiť dlhšie ako 10 (prvý najmladší) alebo 15 (druhý najmladší) minút, stredné skupiny - maximálne 20 minút, staršie skupiny - 25, v prípravnej skupine hodiny trvajú do pol hodiny. . Rovnaké požiadavky platia pre vedenie otvorených tried.

Tabuľka: príklady dočasného plánu hodín v rôznych vekových skupinách

Veková skupinaÚvodná etapa, motivačný začiatokDidaktické hryTelesná výchova alebo hra vonkuRečové cvičeniaZhrnutie
Junior2 minúty.3 minúty.2 minúty.7 minút (v hernej forme).1 minúta.
Priemerná3 minúty.3 minúty.3 minúty.10 minút.2 minúty.
Starší3 minúty.4 minúty.3–5 minút.
  • Cvičenia na vytváranie zvukov a výslovnosť - 5 minút.
  • Písanie úloh, práca s písankami - 5 minút.
2 minúty.
Prípravné
  • Úvodná fáza - 3 minúty.
  • Rozhovor - 5 minút.
5 minút.5 minút.
  • Práca s ústnym prejavom - 5 minút.
  • Práca s písankami - 7 minút.
2–3 minúty.

Žiaci v prípravnej skupine už veľa vedia a vedia sa sústrediť, preto sa na hodinách aktívne využíva konverzačná metóda.

Príklady poznámok pre otvorené logopedické sedenia

Nižšie sú uvedené možnosti logopédie pre rôzne vekové skupiny. Každá fáza je podrobne opísaná, sú uvedené ciele a ciele lekcie. Sú tam ukážky hier, literárnych diel, potrebného vybavenia a materiálov. Ukazuje sa, ako zhrnúť lekciu, aké metódy a techniky môže učiteľ použiť.

(Bogatelia I.N.) je takmer celá vytvorená v poetickej forme, čo môže zvýšiť záujem detí o plnenie úloh a ovplyvniť estetický vývoj (vyvolať túžbu písať poéziu sami, študovať beletriu spolu s rodičmi a učiteľom).

Video: lekcia logopéda v seniorskej skupine

Video: otvorené logopedické sedenie v školskej prípravnej skupine

Je dôležité mať na pamäti, že akékoľvek znalosti budú užitočné iba pri neustálom používaní v praxi. Preto je potrebné rozvíjať reč predškolákov nielen v špeciálnych triedach, ale aj v každodennom živote, povzbudzovať ich, aby si pamätali a rozprávali čo najviac, študovali beletriu, navrhovali zaujímavé témy pre hry, exkurzie a prázdninové scenáre. V tomto prípade bude mať každé dieťa príležitosť hovoriť o svojich dojmoch a komunikovať s ostatnými.

Zhrnutie skupinovej logopedickej hodiny na tému: „Úloha samohlásky tvoriaca slabiku“.

Logopedická téma: slabikotvorná úloha samohlások, druhy slabík.

Téma gramatiky: analýza a syntéza slabík.

Úlohy:

    rozvoj schopnosti rozoznávať samohlásky aspoluhlásky;

    rozvíjať schopnosť izolovať samohlásky od slov;

    objasňovanie predstáv žiakov o slabikeako časti slova;

    rozvoj schopnosti určiť počet slabík v slove, rozdeliť slovo na slabiky,na základe počtu samohlások v nich;

    rozvoj schopnosti skladať slová zo slabík;

    rozvoj mysleschopnosť pozorovať výslovnosť slov, viesť ichzvuková a slabičná analýza;

    aktivácia slovnej zásoby na tému „huby a bobule“;

    rozvoj pozornosti, pamäti, myslenia.

Priebeh lekcie:

    Organizovanie času.

Učiteľ logopéd: Žiak, ktorý vymyslí a pomenuje slovo začínajúce na spoluhlásku, si sadne.

II . S komunikácia témy a cieľov vyučovacej hodiny.

Úloha č.1. Aktualizácia základných vedomostí o danej téme.

Logopéd: Dnes si povieme niečo o slabikách a slovách.

Logopéd:

Študenti: Existuje toľko samohlások, koľko je slabík.

Logopéd: Správny:

Koľko samohlások je v jednom slove?

Toľko slabík.

Každý to vie

Od študentov.

- Aký je rozdiel medzi zvukom samohlásky a zvukom spoluhlásky?

Študenti: Vieme spievať samohlásky, ale nie spoluhlásky.

Logopéd: Povedz mi, prosím, môže slabika pozostávať z jednej samohlásky?

Študenti: Áno.

Logopéd: Z jednej spoluhlásky?

Študenti: Nie

Logopéd: Z dvoch spoluhlások?

Študenti: Nie

Logopéd: Slabika musí obsahovať samohlásku.

Takže slabiky sa líšia v zložení.Slabika sa môže skladať zz jednej samohlásky, samohlásky a spoluhlásky, samohlásky a viacerých spoluhlások.Ak slabika začína spoluhláskou, po ktorej nasleduje samohláska, potom sa takáto slabika nazýva priama (logopéd predvedie schému priamej slabikySG), a ak je na prvom mieste samohláska a za ňou spoluhláska, potom sa takáto slabika nazýva obrátená slabika (preukáže sa vzor spätnej slabikyGS). Príloha č.1.

Úloha č.2. Hra „Povedz to opačne“Syntéza zvuku. Príloha č.2.

Logopéd: poviem slabiku. Ak je priamy, otočte ho na spiatočku. Ak je to inverzné, premeňte to na priame: on (ale), fi (if), ma (am), ur (ru) ...

Logopéd: Pozrite sa na môj diagram a povedzte mi, v akom poradí sa vyslovujú samohlásky a spoluhlásky v tejto slabike. Zobrazená kartaSGS(Ssamohláska, samohláska, spoluhláska).

V tejto slabike? Logopéd ukazuje kartuSSG(súhláska, spoluhláska, samohláska)

A v tejto slabike? kardGSS(samohláska, spoluhláska, spoluhláska)

Otvorte si zošity a zapíšte si dnešný dátum.

Nakreslite tieto diagramy v nasledujúcom poradíSGSSSGGSS.

Dostanete tri stĺpce. Ja diktujem slabiky, slabiku musíte napísať podľa schémy, ktorej zodpovedá.

Slabiky: oshk, ram, cru, ost, kof, hri, shta, unt, dim...

Úloha č.3. Analýza slabík. Určenie počtu slabík v slove. Pracujte na tabuli.

Dom, auto, mačka, cesta, stolička, malina, ruka, pole, mucha, pohár, syr, pieseň, dym, chata, kaluž, podlaha.

Prstová gymnastika.

Jeden dva tri štyri päť(Prsty oboch rúk „pozdravujú“.)
Ideme na prechádzku do lesa,
(Prsty „chodia“.)
Na čučoriedky
(Ohnite jeden prst po druhom.)
Na maliny

Pre brusnice,

Za kalinou.

Nájdeme jahody

Prinesieme to aj môjmu bratovi.
N. Nishcheva

Úloha č.4. Syntéza slabík. Skladanie slov zo slabík. Pracujte v zošite.

Dom, ryba, džús, škola, malina, pero, kaša, krieda, melón, mláka.

Úloha č.5. Syntéza zvuku. Anagram. Vytváranie slov z písmen zadaných v neporiadku. Prezentácia.

Logopéd: Ak chcete pomenovať ďalšie slovo, vymeňte písmená (ak vám táto úloha spôsobuje ťažkosti, musíte písmená usporiadať v poradí určenom číslami).

4 2 1 3 5 7 6

WJEEIAC

Logopéd:

Študenti: Blackberry.

Logopéd: Koľko slabík obsahuje toto slovo? Zdôraznite samohlásky. (Urobte to isté so zvyškom výsledných slov.)

2 13 4 5 76

OPGANÁC

Logopéd: Aké slovo si vymyslel?(muchotrávka)

Do ktorého košíka vložíme túto hubu?

Študenti: Vôbec nie. Toto je nejedlá huba.

Logopéd: Výborne.

Úloha č.7. Hádanie hádaniek.

Logopéd: Teraz skúste uhádnuť hádanky o tých lesných plodoch a hubách, ktoré sme ešte nepomenovali:

Nízka a pichľavá
sladké, nie páchnuce.
Zbierajte bobule -
odtrhneš si celú ruku.

Je veľký ako futbalová lopta
Ak je zrelý, všetci sú šťastní.

Chutí to tak dobre!

Čo je to za loptu? ..

Dve sestry sú v lete zelené,
Na jeseň sa človek sfarbí do červena,

druhý sčernie.

Blízko lesa na okraji,

Zdobenie temného lesa,

Vyrástol farebný ako petržlen,

Jedovatý…

Určte počet slabík v hádaných slovách.

III . Zhrnutie.

Čo sme sa dnes v triede učili?

Ako zistiť, koľko slabík je v slove?

Páčila sa vám lekcia?

Týmto sa naša lekcia končí. Zbohom.